KNIGHT RIDER: FLASHBACK

DAVID BASSOM
TV ZONE #56, JÚL 1994


"Knight Rider" bol vytvorený spoločnosťou Universal Television pre americkú televíznu sieť NBC a vysielal sa od septembra 1982 do apríla 1986. Bol najúspešnejším zo všetkých seriálov so 'super-strojmi' alebo vynálezmi, ktoré dominovali televízii začiatkom osemdesiatych rokov, stal sa populárnejším než Airwolf, Streethawk, Automan, Blue Thunder a dokonca prežil vojnu v sledovanosti s Dallasom.

"Knight Rider bol vytvorený scenáristom a producentom Glenom A. Larsonom. Asi najznámejší je ako tvorca kontroverzného sci-fi seriálu "Battlestar Galactica" a jeho pokračovania "Buck Rogers in the 25th Century." Larsonova ďalšia tvorba zahŕňa seriály B. J. and the Bear, Masquerade, Cover-Up, The Highwayman a úspešný Magnum, ktorý vytvoril spolu s takým fenoménom akým je Donald P. Belisario.

Seriál predstavil ex-policajta a veterána z Vietnamu Michaela Longa, zachráneného multimilionárom Wiltonom Knightom, ktorého posledným želaním bolo, aby Long prijal novú totožnosť - ako Michael Knight - a bojoval proti silám zla. Pomoc mu poskytoval K.I.T.T. [Knight Industries Two Thousand], futuristické, computerizované, doslova nezničiteľné auto, ktoré myslí. Počas 88 epizód seriálu sa Knight stretol s každým dejovým klišé a dvojrozmernou charakteristikou, zriedka zablúdi od vzorca 'vyšetrovania na vlastnú päsť,' špičkového zbrojenia, špionáže, podvodov, diabolských protivníkov [Garth Knight a KITTov prvý prototyp KARR], odsúdených k opätovnému návratu a slečien v núdzi. V tomto smere obsahuje epizóda Inside Out väčšinu zložiek typických pre seriál Knight Rider.

Hrdinského bojovníka proti zločinu, Michaela Knighta hral 6'4" vysoký, americký fešák David Hasselhoff. Hviezda soap-opery The Young and the Restless, David Hasselhoff bol objavený Brandonom Tartikoffom, prezidentom NBC Entertainment pri propagácii televíznych programov a konkurz vyhral s Tartikoffovým a Larsonovým doporučením. "Videl som scenár a povedal som si 'toto zo mňa urobí hviezdu,'" prorocky predpovedal hlavný hrdina. Po seriály Knight Rider sa Hasselhoff stal v Európe úspešnou popovou hviezdou a súčasne je známy ako hviezda a výkonný producent 'plážového seriálu s dievčatami,' Baywatch.

Ako šéf Knightovej Nadácie pre zákonnosť a ústavnosť, dozeral na Michalove misie Edward Mulhare ako angličan Devon Miles. Najznámejší je zo situačnej komédie 60-tych rokov The Ghost and Mrs Muir. Mulhare predtým pracoval s Larsonom na Battlestar Galactica v epizóde Experiment in Terra a ako Devon Miles [v pilotnej epizóde pôvodne Devon Shire] sa stal čoskoro slávny rozdávaním takej múdrej rady ako "Vyhýbaj sa problémom, Michael."

KITTovu údržbu má na starosti seriálová technička Bonnie Barstow, ktorú hrá bývalá modelka Patricia McPherson. Zatiaľ čo Patricia McPherson popisovala Bonnie ako "schopnú, samostatnú a skromnú," pre divákov bola jej postava niečo ako ozdoba seriálu. V priebehu druhej série, po trvalom dožadovaní McPhersonovej, aby medzi Michaelom a jej postavou vznikol románik, bola Bonnie nahradená ďalšou bývalou modelkou, Rebeccou Holden ako April Curtis. Našťastie pre McPhersonovú, mala obe obe hviezdy seriálu a divákov na svojej strane, takže sa vrátila do seriálu v tretej a štvrtej sérii. Behom posledného roku seriálu asistoval Bonnie Peter Parros ako technik RC3.

S Bonnie, April a RC3 mohli producenti zaviesť pre KITTa každý týždeň novú funkciu, použitú a ihneď zabudnutú, podobne ako to bolo s Mr. Q v Bondovkách a radikálne prestavať a zmodernizovať KITTa na začiatku tretej a štvrtej série, keď sa už vybavenie ako signalizácia nedostatku paliva a nezatvorených dverí stala realitou.

Samozrejme skutočnou hviezdou seriálu bol KITT, doslova nezničiteľné, computerizované, hovoriace auto. KITTa daboval William Daniels, známi ako Dr. Crain v St. Elsewhere. KITT súťažil každý týždeň s Devonom o najnezmyselnejší dialóg s hláškou "Utekajú, Michael!" a bol jasným favoritom.

KITT samotný bol upravený Pontiac Trans Am, model 1982 a jeho najcharakteristickejším rysom bol červený snímač v prednej časti auta, ktorý pripomínal Cylónov z Larsonovho seriálu Battlestar Galactica. V skutočnosti sa pri natáčaní seriálu používali 4 autá: prvým bolo 'picture car', vždy vyleštené a perfektné, ktoré sa používalo pre väčšinu záberov; ďalšie bolo špeciálne upravené pre KITTove famózne skoky, tretie malo line-lock brzdy a vychytávky ako sú priečne stabilizátory pre nebezpečné kúsky a štvrtá verzia mala polofunkčné katapultovacie sedadlo!

V seriály KITT pravidelne skákal na vzdialenosť 55 metrov pomocou starostlivo ukrytých 3 stopy vysokých, 30 stopových rámp a vzduchových kompresorov a dokonca jazdil vo vode pomocou motorom poháňanej ponornej platformy. Keď KITT jazdil sám, nebol to výsledok diaľkového ovládania, v skutočnosti to bola práca vodiča-kaskadéra Jacka Gilla ležiaceho na podlahe auta, ktorý sa díval cez malý otvor v KITTovej kapote. Hoci to môže vyzerať ako výnimočná schopnosť, Gill neskôr priznal, že kľúčom k úspechu bol 'odhad!' Pre rýchlu jazdu vzali KITTa na 290 km verejných ciest, zatiaľ čo inokedy bol film zrýchlený - preto môžete vidieť náhodného chodca ako kráča rýchlosťou okolo 50 mph! Hasselhoff rád robil mnoho trikov, vrátane KITTových 180 stupňových otočiek, ale mal to zakázané potom čo jednu takú otočku skazil, pričom sa zničil jedno z áut!

V súčasnosti sú dostupné dve videokazety seriálu Knight Rider, pilotná epizóda a dvojdielna epizóda štvrtej série Knight of the Juggernaut. Mnoho vecí vrátane série kníh Knight Rider môžete ešte nájsť v špecializovaných obchodoch, zatiaľ čo úvodná zvučka seriálu sa objavuje v niekoľkých kompiláciách albumov.

Dva televízne filmy nedávno priniesli Knight Ridera späť na obrazovku. V roku 1991 Knight Rider 2000 opätovne spojil Hasselhoffa, Mulharea a Danielsa v rozporuplnej kombinácii štýlu originálneho seriálu a prvkami sci-fi ako je virtuálna realita a následkom toho zlyhal štart seriálového pokračovania so Susan Norman v hlavnej úlohe. Podobné sklamanie z filmu Knight Rider 2010 naznačuje, že žiadna séria Knight Ridera nemôže uspieť bez Davida Hasselhoffa za volantom. Koniec koncov, ako to počuť v záverečných titulkoch seriálu, "Jeden muž môže veľa zmeniť."

[zdroj: www.knightriderarchive.com]

» NASPÄŤ «


HOME | NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY