FAQ
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY...

KTO HRÁ MICHAELA LONGA V PILOTNEJ EPIZÓDE "KNIGHT OF THE PHOENIX"?
Michaela Longa hrá Larry Anderson.

JE MICHAELOVA NOVÁ TVÁR REPLIKOU TVÁRE WILTONA, ALEBO GARTHEA KNIGHTA?
Podľa Wiltona Knighta v epizóde "Knight of the Phoenix" bola Michaelova tvár robená podľa jeho tváre. Na začiatku druhej série sa tiež dozvieme, že to nebola náhodná voľba, ale že Wilton si to tak želal.

JE TO DAVID HASSELHOFF, KTORÉMU V PÚŠTI STRELÍ TANYA WALKER DO TVÁRE?
Áno, v tomto zábere je skutočne David Hasselhoff.

PREČO KITT DOSTANE NOVÝ HLASOVÝ INDIKÁTOR AŽ NA KONCI PRVEJ A ZAČIATKOM DRUHEJ SÉRIE? KARROV INDIKÁTOR VYZERAL AKO KITTOV NOVÝ. JE TO IBA ZHODA OKOLNOSTÍ?
Je možné, že ľudia ktorí vyrobili indikátor si v epizóde "Trust Doesn't Rust", v ktorej sa prvýkrát objavil KARR, chceli overiť ako by sa to páčilo divákom. Ďalšou možnosťou je, že technici Knight Industries, ktorí stavali KITTa nemali dostatok času na výrobu nového indikátora, keďže Wilton Knight požadoval, aby bol KITT hotový čo najskôr.

V EPIZÓDE "RETURN TO CADIZ" PLÁVAL KITT VO VODE, AKO JE MOŽNÉ, ŽE SA NEPOTOPIL?
KITT použil funkciu Third Stage Aquatic Synthesizer, ktorá mu umožňuje plávať. Táto funkcia dovoľuje KITTovi akceleráciu pri vysokej rýchlosti, ktorej striedanie umožní KITTovi kĺzať po vode.

V KOĽKÝCH EPIZÓDACH BOL KITT PRESTAVANÝ?
KITT bol prestavaný v epizódach "Goliath", "Knight of the Drones", "Junk Yard Dog" a "Knight of the Juggernaut".

POUŽIL KITT TURBO BOOST VKAŽDEJ EPIZÓDE?
Nie, KITT nikdy nepoužil Turbo Boost v epizódach "Deadly Manuvers", "Killer Kitt", "Voo Doo Knight", alebo "Goliath".

EXISTUJÚ NEJAKÉ KNIHY KNIGHT RIDER?
Existuje 5 kníh od Glena A. Larsona a Rogera Hilla. Prvé tri boli americké publikácie a posledné dve zrejme anglické. Tu je ich zoznam:

KNIGHT OF THE PHOENIX
TRUST DOESN'T RUST
HEARTS OF STONE
THE 24-CARAT ASSASSIN
MIRROR IMAG

Prvé dve knihy knihy vyšli aj na Slovensku, prvá pod názvom "Knight Rider 1: Riskantná hra" [1992] a druhá "Knight Rider 2: Smrteľná dôvera" [1994]. Vydalo ich nakladateľstvo IKAR a na zadnej strane prvej knihy je napísané:

Vydavateľstvo IKAR pripravuje:

KNIGHT RIDER 2
Smrteľná dôvera

KNIGHT RIDER 3
Kamenné srdcia

KNIGHT RIDER 4
Stopercentný zabijak

KNIGHT RIDER 5
Dávid proti Goliášovi

Prvé dve knihy naozaj vyšli, o ostatných troch nemám žiadne informácie.

ČO JE COMLINK?
Comlink je Michaelov komunikačný prístroj, ktorý má podobu a funkcie bežných digitálnych hodiniek. Michael môže prostredníctvom comlinku komunikovať s KITTom do vzdialenosti 3 km a môže ním snímať obrázky. Jeho názov je skratkou pre komunikačný prenos.

AKO DLHO TRVALA VÝROBA KITTA?
Podľa Wiltonovho časového plánu približne dva mesiace odkedy postrelili Michaela.

Z AKÉHO MATERIÁLU JE VYROBENÁ KITTOVA KAROSÉRIA?
Je to molekulárne tvrdený plášť [MBS]. Táto apretúra je zhotovená podľa molekulárnej štruktúry materiálu auta. Ide o úplne novú substanciu, ktorá sa v budúcnosti bude vyrábať len pre kozmickú techniku. Vymysleli ju traja ľudia, jedným z nich bol Devon Miles.

ČO JE KNIGHT INDUSTRIES?
Knight Industries sú v preklade Knightove závody. Je to názov firmy. Wilton Knight dbal o to, aby Knight Industries boli vždy na vrchole výrobcov mikroprocesorov. Takisto stáli na čele nákladného podporovania vesmírnych výskumov. Zisky sa používali na výskumné projekty. Knight Industries vyrobili technický zázrak - inteligentný, nezničiteľný automobil riadený počítačom KITT.

ČO JE F.L.A.G.?
FLAG je skratka pre Foundation for Law and Government [Nadácia pre zákonnosť a ústavnosť]. FLAG je súkromná organizácia, ktorej činnosťou sú právne záležitosti. Riadiace sídlo sa nachádza v Californii. Hlavné sídla Nadácie ležia severne od Los Angeles, dobre vybavené filiálky sú aj v Chicagu, New Yorku a Washingtone D.C. Okrem toho má Nadácia pobočky aj v Bonne, Sydney, Caracase, Tokiu a v Londýne. FLAG existuje od roku 1965. Jej správu mal už od začiatku na starosti Devon Miles. Keď si Wilton Knight vybral Devona Milesa, Devon začal hľadať najschopnejších ľudí z krajiny pre právne oddelenie Nadácie. FLAG vyhral niekoľko výnimočne ťažkých procesov. Wilton Knight však nebol pripravený na odvetné akcie. Ľudia proti ktorým bojovala Nadácia sa nezastavili vo svojich vražedných akciách. V 70-tych rokoch sa Wilton Knight rozhodol vybaviť Nadáciu tak, aby bola schopná odpovedať rovnakými zbraňami. Nadácia potrebovala nezničiteľný dopravný prostriedok. Išlo o program pre jedného muža a jedno auto. Vtedy sa na obzore objavil KITT.

ČO JE MOBILNÁ JEDNOTKA NADÁCIE?
Ide o špeciálne upravený kamión vybavený počítačmi a elektronikou. Slúži ako pojazdná garáž pre KITTa a jeho údržbu. Často sprevádza Michaela pri jeho misiách naprieč Spojenými štátmi.

KDE A KEDY SA KNIGHT RIDER VYSIELAL?
Prvá časť bola odvysielaná na NBC 26-9-1982. Posledná časť bola odvysielaná 8-8-1986. Tu sú časy v ktorých sa Knight Rider vysielal:

október 1982 - august 1983 / NBC / piatok 21.00 - 22.00 hod
august 1983 - marec 1985 / NBC / nedeľa 20.00 - 21.00 hod
apríl 1985 - december 1985 / NBC / piatok alebo nedeľa 20.00 - 21.00 hod
január 1986 - apríl 1986 / NBC / piatok 21.00 - 22.00 hod
máj 1986 - august 1986 / NBC / piatok 20.00 - 21.00 hod

KTO NAHOVORIL KOMENTÁR K ÚVODNEJ ZVUČKE SERIÁLU?
Je to hlas Wiltona Knighta. V originály znie takto: "Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist." "Michael Knight, a young loner on a crusade to champion the cause of the innocent, the helpless, the powerless, in a world of criminals who operate above the law."

Česká verzia na TV Nova a TV Prima: "Michael Knight, černý stín letíci do nebezpečného světa lidí. Michael Knight, neohrožený muž, který jak bájny rytíř stojí po boku nevinných, bezbranných a bezmocných ve světe zločinců pro které neplatí zákon."

AKÉ JE KITTOVE SÉRIOVÉ ČÍSLO?
alpha-delta-227529 [viď. epizóda Soul Survivor]

KTO PROGRAMOVAL KITTA?
Na KITTovom programe pracoval Dr. Albert a Dr. Marco Bario. Marco Bario cítil, že nikdy nedostal od Wiltona Knighta uznanie, ktoré si zasluhoval a opustil Nadáciu.

KDE SA DAJÚ ZOHNAŤ PREDMETY S MOTÍVMI SERIÁLU KNIGHT RIDER?
Ak si skutočne chcete kúpiť rôzne predmety s motívmi seriálu, skúste navštíviť internetovú aukčnú sieň EBAY  [www.ebay.com] alebo YAHOO Auctions [www.yahoo.com].

KTO JE VLASTNÍKOM AUTORSKÝCH PRÁV SERIÁLU?
Universal Studios sú vlastníkom práv na seriál Knight Rider. Glen A. Larson vlastní práva na postavy a David Hasselhoff vlastní práva na akékoľvek budúce projekty Knight Rider.

PÁČI SA MI ÚVODNÁ ZVUČKA SERIÁLU KNIGHT RIDER. KDE SI JU MÔŽEM KÚPIŤ NA CD?
Navštívte stránku amazon.com a hľadajte "Television's Greatest Hits Vol 4, TRACK #55."

PREČO NBC ZRUŠILO SERIÁL KNIGHT RIDER?
Výroba seriálu bola pre NBC príliš drahá a sledovanosť oproti prvým trom sériám poklesla.

VYSTÚPILI V SERIÁLI NEJAKÝ ZNÁMI HERCI?
Áno, Geena Davis hrala v epizóde "KITT the Cat".

HRAL NEJAKÝ HEREC VO VIAC AKO DVOCH ČASTIACH SERIÁLU?
Ann Turkel sa skutočne objavila v troch epizódach, "Soul Survivor", "Goliath Returns" a "Knight in Retreat".

AKÚ SLEDOVANOSŤ MAL KIGHT RIDER PRI PREMIÉRE?
V sezóne 1982 - 1983 bol priemerný podiel 25%. To znamená druhé miesto v ratingu TVQ, ktoré sledovanosť zisťovalo.

KEDY SA VYSIELALA PILOTNÁ EPIZÓDA NA NBC?
Prvá časť sa vysielala 26-09-1982 ako nedeľný celovečerný film týždňa.

PREČO BOL KITT ODTIAHNUTÝ PO ZRÁŽKE S LIETADLOM NA KONCI PILOTNEJ EPIZÓDY "KNIGHT OF THE PHOENIX"?
KITT nebol po akcii v 100% stave, preto ho dal Devon odtiahnuť kvôli oprave.

PREČO POUŽÍVA NADÁCIA PREVAŽNÚ ČASŤ PRVEJ SÉRIE NÁVES BIELEJ FARBY A NESKÔR ČIERNY?
Pravdepodobne jeden z nich ešte nebol mobilný. Prvýkrát sa čierny trailer objavil v epizóde "Knight Moves".

JE KITT UPRAVENÝM PONTIACOM MICHAELA LONGA, ALEBO JE TO CELKOM INÝ PONTIAC?
Podľa prvej epizódy "Knight of the Phoenix" je Pontiac Michaela Longa upravený na KITTa.

AKO MOHOL KARR PREŽIŤ PÁD Z ÚTESU A STÁLE FUNGOVAŤ TAKMER ROVNAKO DOBRE AKO KITT?
Existuje scéna v ktorej sa KITT zmieni, že je vysoká pravdepodobnosť KARRovho prežitia dopadu na zem pod útesom. Voda a mäkký piesok zrejme zmiernili dopad [KARR pravdepodobne nebol schopný vyvinúť dostatočnú trakciu na únik a vzdal sa tejto myšlienky]. KARRova explózia bola pravdepodobne oneskoreným pokusom aktivovať Turbo Boost. Po tejto havárii sa morská voda zrejme dostala k infračervenému snímaču, preto bol tak zožltnutý.

MÁ KITT NORMÁLNE ŠTARTOVANIE MOTORA KĽÚČOM?
KITT má skutočne normálne štartovanie motora na hriadeli volantu. Občas sa vyskytne scéna kde Michael naštartuje KITTa kľúčom v blízkosti volantu. Ale KITT je špeciálnejší... S jeho povolením možno naštartovať motor tlačítkom POWER na palubnej doske. Podľa príbehu je kľúč viac menej akási náhrada mimo KITTovej kontroly. Práve tak ako sprístupnenie systémov číselným kódom.

V EPIZÓDE "TRUST DOESN'T RUST" MAL KARR ČERVENÝ SNÍMAČ A NEMAL POZNÁVACIU ZNAČKU. V EIZÓDE "KITT VS KARR" MÁ KARR ORANŽOVÝ SNÍMAČ A POZNÁVACIU ZNAČKU S NÁPISOM KARR. PREČO MAL KARR HLASOVÝ MODULÁTOR S VERTIKÁLNYMI PÁSMI, KÝM KITT MAL PÔVODNE MODULÁTOR V PODOBE OBDĹŽNIKA. V EPIZÓDE "HEARTS OF STONE" SA KITT PÝTA MICHAELA AKO SA MU PÁČI NOVÝ HLASOVÝ MODULÁTOR. KARR BOL PRVÝM PROTOTYPOM A MAL LEPŠÍ HLASOVÝ MODULÁTOR AKO KITT. PREČO NEBOL TAKÝTO MODULÁTOR NAINŠTALOVANÝ V KITTOVI UŽ OD ZAČIATKU?
Devon vysvetlil, že technici museli bojovať s časom, aby dokončili KITTa predtým, než Wilton Knight zomrel. Hlasový modulátor mohol byť jedným z detailov na ktorý nezostal čas. Čo sa týka poznávacej značky, ide pravdepodobne o chybu scenáristov. Infračervený senzor zožltol pôsobením morskej vody [spolu so stratou efektívnosti niektorých systémov].

PREČO MAL KARR V EPIZÓDE "KITT VS KARR" ŠEDÝ PÁS?
V prvej polovici tejto epizódy je auto čierne. KARR však chcel zmeniť svoj vzhľad.

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI JAZDOU V NORMÁLNOM MÓDE [NORMAL CRUISE] A STÍHACOM MÓDE [PURSUIT]? ZMENÍ PREPNUTIE MÓDU AUTOMATICKY SPÔSOB RIADENIA TURBÍNY MOTORA?
Podobne ako pri zmene z normálnej jazdy na automatickú sa pri stíhacom móde zmení režim jazdy automobilu. Pri normálnej jazde má vodič plnú kontrolu nad riadením vozidla. Automatická jazda umožní KITTovi kontrolu navigačných systémov a ovládanie vozidla prostredníctvom umelej inteligencie. KITT už nie je nástrojom, ale nezávislým objektom. Aktivácia stíhacieho módu spôsobí zmeny v hnacej sústave [v chode turbíny]. V podstate poskytuje turbína 100% výkon a všetka prídavná energia je prenášaná na chod turbíny a chladiaceho systému.

JE KITT REGISTROVANÝ NA MICHAELA KNIGHTA, ALEBO NADÁCIU?
Zaujímavá otázka. KITT je majetkom Nadácie, ale je registrovaný na Michaela Knighta. V epizóde "Knight o the Phoenix" má Michael s Devonom túto výmenu názorov:

MICHAEL: Jak mně tu chceš udržet?
DEVON: Třeba ti nedám ten vůz.
MICHAEL: Ten je vlastně můj. Je na mý jméno.
DEVON: To se mýliš. [Ukáže Michealovi papíry od vozu]
MICHAEL: Michael Knight?

V tomto momente mu Devon podá doklady s jeho novou identitou, vodičský preukaz a kreditné karty a jasne vidieť, že jeho auto je registrované na meno Michael Knight.

KDE SA KITT V SKUTOČNOSTI MOMENTÁLNE NACHÁDZA?
Všetky automobily KITT používané v seriály boli zničené. Boli zničené, pretože Universal mal s Pontiacom uzatvorenú takúto zmluvu. Približne 10 minút po originálnych autách boli zničené oficiálne repliky, ktoré na žiadosť Universalu vyrobili George Barris a Jay Ohrberg. Dve boli predané Davidovi Hasselhoffovi. Jedno z nich sa teraz nachádza v "Keswick Cars of the Stars" v Anglicku, kde je druhé nikto nevie. Existuje veľa replík originálneho auta patriacich súkromným osobám, ale žiadne z nich nie je originálom. Až na to že..., hovorí sa, ale ide o nezaručenú správu, že niekto z réžie odcestoval s jedným z KITTov. Aj keď ide iba o chýr, je to pravdepodobnejšie ako dohady, že bola natočená piata, nikdy neodvysielaná séria Knight Ridera, hoci mohli existovať nejaké scenáre.

AKÝM PALIVOM JE POHÁŇANÝ KITT?
V prvej sérii, v epizóde "Give Me Liberty or... Give Me Death" bol KITTov motor dočasne upravený na spaľovanie tekutého vodíku, pretože sa zúčastnil pretekov založených na demonštrácii alternatívnych palív. Inak jazdil KITT na štandardné vysoko oktánové palivo [benzín]. V epizóde "No Big Thing" dokonca vidíme Michaela tankovať benzín na čerpacej stanici [Všimli ste si, že KITTova nádrž sa v tejto epizóde plní otvorom umiestneným pod poznávacou značkou, kým v ďalších epizódach je otvor umiestnený štandardne na boku automobilu?].

MALI VŠETKY EPIZÓDY ÚVODNÉ VIDEOSEKVENCIE?
S výnimkou epizódy "Knight of the Drones" mali všetky úvodné videosekvencie. Táto epizóda obsahovala niektoré ukážky, než ich vystrihli.

KTO NADABOVAL KARROV HLAS V EPIZÓDE "KITT VS KARR"?
KARRa nadaboval Paul Frees, ktorý hral v niekoľkých filmoch [The Thing, War of The Worlds, atď.]. Jeho hlas bolo počuť aj v kreslených seriáloch a reklamách. KARRov hlas nebol v epizóde "KITT vs KARR" uvedený v titulkoch.

KTO JE TVORCOM SERIÁLU?
Tvorcom seriálu "Knight Rider" je Glen A. Larson, muž ktorý stojí za množstvom úspešných programov vysielaných v hlavnom vysielacom čase. Jeho rozsiahla produkcia zahŕňa seriály "Knight Rider," "The Fall Guy", "Buck Rogers v 25.storočí", "Battlestar: Galactica" a "Nightman". Pre Glena A. Larsona je charakteristický štýl rodinnej zábavy. Jednoduchý a efektívny dej, ktorý neobsahuje priveľa násilia a vulgárny slovník.

KTO V SKUTOČNOSTI POSTAVIL SUPERAUTO KITT?
Prvé dve série predstavoval KITTa Pontiac Firebird Trans Am upravený oddelením Universal Studios. Jeho design navrhol Michael Scheffe. Pre rok 1985 ho prepracoval George Barris. Prepracovanie zahŕňalo viaceré extravagantné prvky karosérie: malé výsuvné krídla, vonkajšie vysúvacie časti [vidieť pri aktivácii SUPER PURSUIT MODE] a sklápaciu strechu. Barris je slávny stavaním zákazkových áut ako je seriálový Batmobile, Munster Coach, vozidlá v Jurskom Parku a mnohých iných áut.

KTO JE ELIZABETH KNIGHT?
Elizabeth je Wiltonova exmanželka, matka Garthea a Jennifer Knightovej. Objavila sa v epizóde "Goliath." Devon a Elizabeth kedyzi bývali priateľmi. Elizabeth použila drogu, aby od neho zistila vzorec molekulárne tvrdeného plášťa za účelom výroby Goliathovho povrchu a krádeže raketovej strely z Red Bluff.

KTO JE JENNIFER KNIGHT?
Jennifer je dcéra Wiltona Knighta a sestra Garthea Knigtha. V epizóde "Knight of the Juggernaut" prevezme riadenie Nadácie a nenávidí Michaela Knighta kvôli skutočnosti, že má rovnakú tvár ako Garthe.

ČO JE GOLIATH?
Goliath je obrovský kamión pokrytý molekulárne tvrdeným plášťom, rovnakým ako má KITT. Goliath bol použitý pre krádež raketovej strely z Red Bluff. Pri stretnutí s Goliathom bol KITT vážne poškodený. V epizóde "Goliath Returns" bola slabina vďaka ktorej Michael predtým zvíťazil odstránená a Goliath bol vylepšený. Goliath je prakticky nezničiteľný a KITT sa často vyhol konfrontácii s ním.

KTO JE GARTHE KNIGHT?
Garthe Knight je syn Wiltona Knighta. Bol odsúdený v Južnej Afrike na tri doživotné tresty. Po mnohých rokoch vo väzení sa mu podarilo uniknúť a vrátiť sa do Spojených štátov. S pomocou Wiltonovej exmanželky Elizabeth zistil vzorec na výrobu molekulárne tvrdeného plášťa a postavil obrovský kamión, ktorého nazval Goliath. Goliath má rovnakú molekulárnu štruktúru povrchu, ako má KITT. Garthe sa rozhodol použiť ho, aby zničil Michaela Knighta, ktorého považoval za urážku svojej existencie. Michael Knight a KITT museli bojovať s Goliathom, aby prekazili Garthove zločinné plány.

KTO JE STEPHANIE MASON?
Stephanie Mason je Michaelova bývalá snúbenica, ešte z čias keď bol Michaelom Longom. V epizóde "The Scent of Roses" sa Michael rozhodne opustiť Nadáciu a vziať si ju. Na svadbe ju postrelia a zomrie. Úlohu Stephanie hrala Catherine Hickland a Michael sa s ňou prýkrát stretol v epizóde "Whitebird". Stephanie nevedela, že Michael Knight je v skutočnosti Michael Long. Bola zaradená do programu na ochranu svedkov. Keď Michaela postrelili pri jednej akcii, Devon ju vyhľadal, aby mohla byť spolu s ním.
HOME
| NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY