O SERIÁLI


JEDNO AUTO, JEDEN COMPUTER, JEDEN MUŽ. MUŽ, KTORÝ V SKUTOČNOSTI NEEXISTUJE, ČIERNY TIEŇ LETIACI DO NEBEZPEČNÉHO SVETA...

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Žáner: akcia/krimi/dráma
Stopáž: 45 min.
Tvorca: Glen A. Larson
Hrajú:
David Hasselhoff
Edward Mulhare
Patricia McPherson [1., 3. a 4. séria]
Rebecca Holden [2. séria]
Peter Parros
Krajina pôvodu: USA
TV kanál: NBC
Vysielanie seriálu: 26-09-1982 - 08-08-1986
Počet epizód: 90

Knight Rider je populárny americký seriál, ktorý sa vysielal v rokoch 1982 až 1986 na NBC. V hlavnej úlohe hrá David Hasselhoff ako Michael Knight; typ moderného hrdinu, ktorý riadi supermoderný automobil s umelou inteligenciou. Seriál koncipovaný a produkovaný Glen A. Larsonom sa stal okamžite hitom a inšpiroval vznik ďalších seriálov, kde sa využívala moderná technika. "Chcel som vytvoriť Lone Rangera [western o osamelom pomstiteľovi] s autom," povedal Larson v "The Last Great Ride." " Typ sci-fi s nádychom westernu."

PRÍBEH

V pilotnej epizóde tajného policajta Michaela Longa zradia a takmer zabijú strelou do hlavy. V skutočnosti kovová platnička v jeho lebke odchýlila guľku, ktorá mu zničila tvár. Zachráni ho umierajúci multimilionár Wilton Knight, zabezpečí mu lekárov a najlepších plastických chirurgov v krajine na rekonštrukciu jeho novej tváre. Michael Long je oficiálne mŕtvy.

Wilton Knight zariadi Longovi novú identitu pod menom Michael Knight, aby pokračoval v boji proti zlu po jeho smrti ako zamestnanec nadácie FLAG [Foundation for Law and Government]. Michael potrebuje nejakú špeciálnu výbavu, ak sa ujme tejto misie. Vedci celý čas pracujú na vývoji počítačom riadeného nezničiteľného automobilu. Výsledné vozidlo je čierny Pontiac Trans Am so špeciálnymi schopnosťami, vybavený inteligentným počítačom KITT [Knight Industries Two Thousand]. Michael obvykle dostáva úlohy od Devona Milesa, Wiltonovho priateľa, ktorý má na starosti správu nadácie. Michaela si Wilton vybral pre jeho schopnosti sebaobrany, dedukcie a schopnosti pracovať samostatne.

Michael Knight bol zvláštny typ hrdinu, rytier v modernej dobe, ktorý nepoužíval zbytočné násilie alebo strelné zbrane, ak to nebolo absolútne nevyhnutné. Aj keď väčšina Michaelových prípadov sa odohrávala v južnej Californii, kde sa nachádza hlavné sídlo FLAGu, neboli jeho operácie obmedzené len na toto územie. Mohol cestovať do akejkoľvek časti v krajine, kde vznikol problém, niekedy až za hranice Mexika. FLAG má tiež pobočky v Los Angeles a Chicagu. Legálna právomoc FLAGu bola však viacmenej na území Spojených štátov.

 

Michaela Knighta hrá David Hasselhoff, ktorý má dvojitú úlohu v 2. sérii v epizódach "Goliath" a "Goliath Returns". Okrem Michaela hrá aj Wiltonovho syna Garthea Knighta. V čase Michaelovej operácie bol Garthe väznený v Afrike. Domnievajúc sa, že svojho syna viac neuvidí, dal Wilton Michaelovu tvár modelovať podľa Garthea. V pilotnej epizóde však Devon Miles povie, že Michaelova tvár pripomína tvár Wiltona Knighta, keď bol mladý. V knižných verziách napísaných po odvysielaní seriálu je uvedené, že Michaelova zrekonštruovaná tvár bola založená na fotografiách oboch, mladého Wiltona aj jeho syna. V každom prípade by Gartheov príbeh nepresiahol druhú sériu, hlavne kvôli tomu, že David Hasselhoff požadoval aby sa Gartheov príbeh skončil.

K.I.T.T.

KITT [Knight Industries Two Thousand] bol pre mnohých hviezdou seriálu. Automobil vybavený pokročilou umelou inteligenciou, schopnosťou rozprávať a suchým humorom. KITT mohol sám riadiť, ak bol Michael zaneprázdnený, kontakt s KITTom zase zabezpečoval komunikátor v hodinkách nazývaný "comlink". KITT bol v skutočnosti chápaný ako dva samostatné stroje, automobil Knight 2000 a  mikroprocesor Knight Industry 2000. Podľa tvorcu seriálu Glena A. Larsona, ako cituje v publikácii 'Knight Rider Legacy', "Automobil je Knight 2000. KITT je palubný počítač. Auto je auto a KITT je skratka pre počítač. Auto nikdy nebolo pomenované KITT, iba počítač v ňom." Tieto dve entity boli behom seriálu krátko oddelené  [v epizódach "Soul Survivor", "Junk Yard Dog" a "Knight of the Juggernaut."]

Karoséria KITTovho Pontiacu Trans Am bola zosilnená revolučným molekulárnym ochranným plášťom a bola odolná proti väčšine známych zbraní. Pohonný systém vozidla sa skladal z turbomotora, schopného vyvinúť rýchlosť 300 mph; okrem toho auto disponovalo množstvom ďalších schopností. Najpozoruhodnejší bol často používaný 'Turbo Boost' na skákanie cez prekážky. V niektorých epizódach boli predstavené nové funkcie, ktoré boli následne použité na záchranu Michaela a KITTa z nebezpečnej situácie v tej istej epizóde.

KITT bol v skutočnosti druhým automobilom vyvinutým pre FLAG. Prvý, pomenovaný KARR [Knight Automated Roving Robot] nebol naprogramovaný chrániť ľudský život ako KITT. KARR sa dostal do nesprávnych rúk a bol KITTovým zlým dvojčaťom v epizódach "Trust Doesn't Rust" a "K.I.T.T. vs K.A.R.R.".

V poslednej sérii bol KITT značne vylepšený. Počas misie v Chicagu ["Knight of the Juggernaut"], bol KITTov molekulárny ochranný plášť zneutralizovaný a karoséria vážne poškodená mobilným baranidlom. KITT bol prestavaný v šibeničných 24-och hodinách za pomoci Bonnie, RC3 a jeho priateľov.

Keďže nemohli zo začiatku obnoviť molekulárny ochranný plášť, pridali KITTovi "Super Pursuit Mode", ktorý mu umožňuje dosiahnuť rýchlosť 300 mph [483 km/h]; s použitím vysúvacích prítlačných krídel. Tiež bol nainštalovaný "Emergency Braking System" pre spomalenie, alebo zastavenie auta, použitím výklopných panelov [Mercedes-Benz SLR v súčasnosti používa podobný systém]. Špeciálnu funkciu KITTovi pridali RC-ovi mechanici, tlačítko "C" na sťahovanie strechy. Tieto špeciálne funkcie navrhnuté Georgeom Barrisom stáli $250 000.

VEDĽAJŠIE POSTAVY

DEVON MILES
Michael a KITT sa zodpovedajú priamo Devonovi [Edward Mulhare]. Devon mal dvojitú úlohu, bol priateľom a zároveň šéfom tímu. Objavuje sa takmer v každej epizóde, obvykle na začiatku ozrejmí situáciu, alebo úlohu a pomôže skoncovať s kriminálnymi živlami na konci. Britská výchova hrá dôležitú rolu v jeho správaní. Devon je skúsený a duchaprítomný muž, ktorý sa počas 2. svetovej vojny vyhol Gestapu a Nadáciu bránil kedykoľvek sa stretla s negatívnou mienkou.

BONNIE BARSTOW
Bonnie Barstow [Patricia McPherson] bola KITTovým hlavným mechanikom. Bola obdobou agenta "Q" Jamesa Bonda. Medzi Bonnie a Michaelom bolo isté napätie, okrem iného pridávala KITTovi nové zariadenia. Bonnie bola hlavným mechanikom v 1., 3. a 4. sérii.

APRIL CURTIS
April Curtis [Rebecca Holden] nahradila Bonnie v 2. sérii. Bonnie a April sa v seriáli nikdy nestretli a aj keď obe herečky podávali slušný výkon, všeobecne bola McPherson považovaná za vhodnejší typ pre túto úlohu. V skutočnosti bola Rebecca Holden obsadená do seriálu, aby mu [podľa producenta Roberta Fostera] pridala "iskru". V podstate však postava April mala s Michaelom rovnaký vzťah ako Bonnie.

RC3
Reginald Cornelius III [Peter Parros], alebo skrátene RC3 sa objavil v 4. sérii. RC mal rôzne schopnosti, ktoré mohol v Nadácii využiť, vedel ako to chodí na ulici a pomáhal Michaelovi pri fyzických konfrontáciách. Tým pádom museli byť ich nepriatelia organizovanejší a početnejší. Niekoľkokrát zachráni Michaelovi kožu a Michael naopak jemu. Táto postava bola pridaná, aby sa v seriáli prezentovali aj iné národnosti [aj keď v ňom často vystupovali Hispánci a ďalšie menšiny vo vedľajších úlohách], takisto sa mohli vytvárať nové príbehy.

NEPRIATELIA

Michael a KITT mali v každej epizóde nových nepriateľov. Neexistoval žiadny normovaný typ kriminálnika, takže Michael bojuje s nájomnými vrahmi, sabotérmi, bio-teroristami, psychopatmi a dokonca vojenskými zložkami zapletenými do podvodu s jadrovými hlavicami. Väčšina protivníkov bola porazená, alebo chytená po prvom stretnutí, niektorí sa však časom vrátili znova, aby vyzvali Michaela na súboj.

Najlepší príklad je Michaelov dvojník Garthe Knight, medzinárodný zločinec a syn Wiltona Knighta. Garthe riadil nezničiteľný kamión nazvaný Goliath. Goliath mal rovnaký molekulárny plášť ako KITT, nemal však žiadnu umelú inteligenciu.

 

Ďalším opakujúcim sa nepriateľom je KARR, KITTov "diabolský" prototyp.

Je zaujímavé, že kým v seriáli sa odohrávali rôzne situácie s rôznymi nepriateľmi, niektorí herci boli znovu angažovaní, aby neskôr hrali iné postavy. Napr. Ann Turkel [najpv hrala Adrianne Margeaux; potom Biancu Morgan, šéfku skupiny vydieračiek] a John Considine [najprv sko Boyd LaSalle, expert na elektroniku v Louisiane v 3. sérii; potom ako Phillip Nordstrom, medzinárodný terorista v 4. sérii]. Tento princíp využívali aj iní, napr. v seriály MacGyver takisto existovalo "znovuobsadenie".

SPINOFFS

V roku 1997 vznikol seriál "Team Knight Rider", ktorý uviedol flotilu inteligentných vozidiel. Beast - terénny Ford F-150; Dante - SUV Ford Expedition; Domino - Ford Mustang convertible; a Kat a Plato bola dvojica motocyklov.

Vznikli tiež dva filmy: "Knight Rider 2000", ktorý je voľným pokračovaním originálneho seriálu a "Knight Rider 2010", len veľmi voľne založený na seriáli.

Hovorí sa tiež o treťom filme, ktorý by mal vzniknúť. Bude sa jednať o celovečernú verziu seriálu. Scenár napíše Glen A. Larson a produkovať ho bude spoločnosť Miramax. Posledná zmienka o tomto projekte padla v roku 2007. Odvtedy nie sú známe žiadne nové informácie.

V roku 2008 spoločnosť NBC natočila voľné pokračovanie pôvodného seriálu s názvom "Knight Rider". Pilotný film mal premiéru 17-02-2008. Po ňom vzniklo ďalších 17 epizód, seriál bol však zrušený pre nízku sledovanosť.

KULTÚRNY DOPAD

PODOBNÉ SERIÁLY
Seriál bol po svojej premiére v r. 1982 okamžite hitom a inšpiroval vznik niektorých ďalších "high-tech" seriálov ako "Airwolf", "Viper", "Street Hawk", "Blue Thunder" a "The Highwayman". Vzniklo tiež niekoľko animovaných sérií, čiastočne inšpirovaných seriálom. Jedným z nich bol "Turbo Teen" s teenagerom, ktorý mohol morfovať na hovoriace auto. Alebo animovaná séria "Pole Position", založená na populárnej videohre od Atari s hovoriacimi závoďákmi.

HRAČKY A POČÍTAČOVÉ HRY
Existovali rôzne hračkárske verzie KITTa a produkovali slušný zisk. Medzi najvýznamnejšie veci patrí KITT na diaľkové ovládanie, desiatová krabica a luxusná verzia KITTa. Tento model od firmy Kenner Toys mal elektronický hlas, detailný interiér a figúrku Michaela Knighta. Rôzne elektronické firmy tiež predávali sady pohybujúcich sa červených svetiel k autu. V roku 1986 vznikla počítačová hra pre niekoľko populárnych 8-bitových formátov. V roku 2002 vyšla pre PC a PS2 hra "Knight Rider: The Game" a v roku 2004 jej pokračovanie "Knight Rider 2: The Game", obe od Davilex International s oficálnou licenciou Universalu.

HVIEZDNY PRACH
Knight Rider bol pre Davida Hasselhoffa prvou väčšou úlohou, a aj keď mnoho ľudí sledovalo seriál iba kvôli KITTovi, z Davida sa stala populárna hviezda. Neskôr dosiahol ešte väčšiu slávu v celosvetovo úspešnom seriály Baywatch.

HUDBA
Nezabudnuteľná ústredná melódia, ktorú vytvoril producent seriálu Glen A. Larson a Stu Phillips bola použitá v dvoch úspešných singloch z roku 1997: "Fire It Up" [Busta Rhymes] a "Clock Strikes [Remix]" [Timbaland & Magoo]. Niekoľko ďalších umelcov tiež použilo túto melódiu, vrátane alternatívnej metalovej kapely System of a Down v songu "I-E-A-I-A-I-O" z albumu Steal this Album. Anglická skupina So Solid Crew nasamplovala túto melódiu v roku 2002 vo svojom hite "Ride Wid Us". Panjabi MC použil sampl v hite "Mundian to Bach Ke". Keď Stu Phillips odišiel, stal sa hudobným skladateľom seriálu Don Peake. Zmena štýlu medzi jednotlivými skladateľmi sa dá spozorovať uprostred prvej série od epizódy "Hearts of Stone". Stu Phillips komponoval viac symfonickú hudbu, Peak elektronickú a rockovú. Knight Rider je jedným z prvých amerických seriálov, ktoré využívali modernú populárnu hudbu. Veľa songov bolo použitých v prestrihoch keď Michael niekam jazdí s KITTom.

PREMIÉRY

USA - 26 september 1982
Holandsko - 29 jún 1984
Západné Nemecko - 28 august 1985
Francúzsko - 22 apríl 1986
Švédsko - 9 jún 1986
Poľsko - 21 september 1995




HOME
| NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY