KNIGHT RIDER

JOHN ABOTT
STARBURST #100, DECEMBER 1986


Meno Glen Larson bude čitateľom Starburstu okamžite známe, ako meno producenta seriálov zo 70-tych rokov, "Battlestar galactica" a "Buck Rogers in the 25th Century." Okrem Aarona Spellinga a Stephena Cannella je Larson jedným z troch hlavných dodávateľov americkej televíznej siete. Zatiaľ čo Larsonovi chýba všednosť a príležitostné, bezcitné násilie Spellingových seriálov, taktiež nemá podvratný vtip a cieľavedomú predstavu Cannella a skoro všetky jeho seriály kandidujú ako nepodarky, brať to, či nechať tak - v televízii to vôbec nie je ľahké rozhodnutie. Hoci ako taký je Larsonov seriál málokedy trhák v sledovanosti, je to oveľa lepšie ako zábava ktorú ponúka veľa iných televízií a jeho pilotné filmy sú vždy hodnotnou zábavou. Čo Larsonovi chýba do vtipnosti a posolstve, vyrovná v akcii, trikoch a kulisách a obsadenie je vždy vynikajúce. Vždy je na čo pozerať.

Glen Larson odšartoval svoju kariéru ako scenárista seriálu zo 60-tych rokov "It Takes a Thief," kde hral Robert Wagner a dostal sa k produkcii "The Virginian," "McCloud" a "Alias Smith and Jones," prvý bol tradičný westernový seriál, druhé dva 'moderné' westerny pre ktoré značne písal. Všetky tri seriály boli základom bezohľadného kopírovania v kinohitoch "The Virginian", "Coogan's Bluff" a "Butch Cassidy and the Sundance Kid." Larson nemrhal časom a poučil sa z tohto prístupu k televízii. Keď odštartoval trend "Star Wars," Larsonov ďalší krok bol jasný: "Star Wars" sa nakoniec stali "Battlestar Galacticou" (preslávila Lornea Greena z "Bonanzy"), znovuoživenie v komikse a televíznom hrdinovi Buckovi Rogersovi bolo nevyhnutným záverom.

SUPER-STROJ
Prvý super-stroj na obzore, super-auto KITT riadila hviezda predchádzajúcej telenovely, David Hasselhoff ako "Knight Rider." Ako obvykle, Larson sa inšpiroval svojou vlastnou predchádzajúcou prácou a rôzne inde. Ako sa hovorí, "ak nemôžete predať niečo nové, predávajte niečo čo ste už mali"... alebo ako písali vo svojej knihe 'The American Vein' Chris Wicking a Tise Vahimagi, "Larson mal byť originálny, no bol profesionálny. Zatiaľ čo čakáme na podrobnejší popis, chceli by sme bez pochyby pokračovať v jeho spoľahlivom výbere, ktoré banky olúpiť a akým spôsobom uniknúť s korisťou." To by mohlo byť na dlhé čakanie.

Hasselhoff hral Michaela Longa, veterána z Vietnamu (tento trend začal seriálom "Magnum"), ktorý je naviac bývalým policajtom, odkedy zabili jeho partnera. Michael je ťažko zranený počas služby a je zachránený v štýle "Six Million Dollar Man," dostane novú identitu a novú tvár prostredníctvom excentrického milionára a priemyselníka Wiltona Knighta (Richard Basehart z "Voyage to the Bottom of the Sea" a seriálový rozprávač), ktorý vyvýjal hovoriace, počítačom riadené superauto známe ako KITT (Knight Industries Two Thousand), ktoré argumentuje spôsobom pripomínajúcim roboty z TV seriálu 60-tych rokov "Lost in Space" a zo "Star Wars," ktorými sa Larson inšpiroval pre "Battlestar Galacticu" a "Bucka Rogersa." Počítačom vybavený automobil disponuje rozsiahlym arzenálom Bondovských zbraní, rozmanitými skrytými funkciami a bolo populárne až do ukončenia seriálu.

Tento fenomenálny hit bol jedným z niekoľkých fantastických seriálov, ktoré prežili súboj s "Dallasom" (tí menej šťastný sú "Darkroom," "Blue Thunder," "V," "Misfits of Science" a Larsonov vlastný "Manimal" a "Automan") a CBS pomýšľalo na presun seriálu do časového úseku kde by mal silnejšiu pozíciu. Michaelovi Knightovi pri jeho dobrodružstvách pomáhal Edward Mulhare (hral v sitcome 60-tych rokov "The Ghost and Mrs Muir") ako Devon Miles a príťažlivá Patricia McPherson ako počítačová odborníčka Bonnie Barstow. V druhej sérii ju na chvíľú nahradila Rebecca Holden ako April Curtis a Peter Parros ako duchaplný mechanik ktorí prestavia KITTa po jeho vážnom poškodení sa pripojil k obsadeniu v poslednej sérii nakrúcanej v rokoch 1985/86 ako RC3.

KITT bol v skutočnosti vytvorený podľa podobného počítačom riadeného superauta ktoré vystupovalo v jednej epizóde Larsonovho seriálu "B.J. and the Bear." V tomto príbehu bol prototyp superauta ukradnutý a preprogramovaný a B.J. ho mal dostať späť.

KITT je takmer nezničiteľný, computerizovaný Pontiac Trans Am s mimoriadnym vybavením zahrňujúcim rakety, slzný plyn, lekársky analyzátor, röntgenové sledovanie a video-telefón. Inovovaný bol pri návrate Bonnie na začiatku tretej série a potom znovu keď bol predstavený RC3. Posledný rok sa KITT mohol transformovať do otvoreného športového vozidla, použiť brzdové panely a "zastaviť sa na minci" s núdzovými brzdovým systémom. Nový "Super Pursuit Mode" mu umožnil ísť rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

V interiéri auta je KITT sám, hovoriaci počítač ktorý dáva autu jeho suchopárnu "osobnosť". Tento rys tvorený vynikajúcim hercom Williamom Danielsom (arogantný Dr. Craig v "St Elsewhere" - ďalší seriál NBC) bol predmetom veľmi živej debaty kritikov! "KITT je naozaj omyl, rozjíma Gail Williams z 'Hollywood Reporter.' "Ak budete mať rozprávajúce auto, mohli by ste mať okrem toho jedno vtipné alebo uštipačné, nadradené alebo dokonca sexy! Všetky okrem bláznivého ako je toto! Kto môže mať rád auto ktoré kňučí pretože je rozčúlené, že jeho vodič je v nebezpečenstve? Alebo stále poukazuje na samozrejmosti? Napríklad v epizóde kde darebáci utekali KITT poznamenal 'Unikajú, Michael!' Predpokladajú teraz deti čo sa týka rozprávajúceho auta s mužským hlasom, že sa má zamilovať do svojho vodiča?" Napriek tejto recenzii s výhradami, keď začala druhá séria diváci sledovali KITTa a seriál "Knight Rider" vo veľkom rozsahu.

POČÍTAČOVÉ VYHLIADKY
Počítač KITT je prispôsobený osobe vodiča a je naprogramovaný chrániť ho za každých okolností. Tak ako poznamenáva kritik v 'Broadcast,' "Kto potrebuje zbraň, keď má auto ktoré hovorí, preskočí cez steny rýchlosťou 250 mph, jazdí bez vodiča a číta z pier?"

Cenou za publicitu, $ 18 000 bola úprava dizajnu Pontiacu na KITTa a niečo stála aj výroba ďalších štyroch áut používaných v seriály. Aby sa zabránilo poškodeniu a škrabancom, každé auto má ochrannú vrstvu ktorá sa môže olúpať pri poškodení počas filmovania, čím sa zabráni drahému a zdĺhavému zdržaniu, zatiaľ čo iné verzie KITTa boli vyrobené pre celkové zábery z rôznych uhlov. Pre Larsona je lacnejšie utrácať za množstvo KITTov, ako riskovať drahú prestávku v natáčaní.

Tento americký seriál sa vyrába rýchlosťou jednej epizódy týždenne a tiež sa filmujú dodatočné zábery, to je filmovanie kaskadérskych scén a iných drobností. Kvôli publicite bol sám Hasselhoff vybavený dvoma autami v ktorých sa vozil keď nefilmoval.

S výnimkou Mulharea, skúseného divadelného herca ktorý sa dostal k filmu v roku 1955 a počas 60-tych rokoch mal veľa práce, všetci ostatný herci boli nováčikovia tešiaci sa zo svojho nového úspechu. V Baltimore narodený Hasselhoff sa vypracoval na vrchol z lacných béčkových filmov ako "Revenge of the Cheerleaders" a "Starcrash" a šeťročného účinkovania v mydlovej opere. McPherson a Holden boli bývalé modelky.

"Knight Rider" odštartoval svoju výrobu rozumne, s producentmi a značnou mierou energie, režisérov získali z iných fantastických seriálov Universalu alebo Glena Larsona a boli to väčšinou spoľahlivý starí mazáci ale epizódy producenti neustále prepisovali ako prichádzali a odchádzali. Napriek tomu téma, obsah a štýl seriálu bol zachovaný a príbehy rýchlo rozvinuli dejovú rovnicu, obvykle zloženú zo starej priateľky, pekného dievčaťa v núdzi, vyzvedačov, sabotáže, priemyselnej špionáže a špičkového zbrojenia. Počas seriálu KITT bojoval proti každému druhu strojov v každej predstaviteľnej situácii. V sledovanosti prevládali mladý diváci ("Airwolf" disponoval dospelejšími a mal zrelšie témy), to bolo celkom nové.

ZMENA V PRODUKCII
Na prvé epizódy dozeral Glen Larson a R. A. Cinader ale Robert Foster nahradil Cinadera uprostred prvej série a zostal v seriály po zvyšok jeho natáčania. Harker Wade produkoval pilotný diel. Producentami prvej série boli Hannah Shearer a Steven de Souza, Shearer odišiel v strede série a nhradila ho Joel Rogosin. Karen Harris prišla k štábu krátkodobo, ale zanechala produkciu "Streethawku." Rogosin produkovala druhú sériu s armádou co-producentov vrátane Roberta Gilmera, Giana Grimaldiho, Toma Greenea a Stephena Downinga. Keď Rogosin odišla, Gian Grimaldi produkoval tretiu sériu najprv s Geraldom Stanfordom, potom s Jamesom Millerom. Burton Armus prišiel na plac zo zrušeného "Streethawku." Grimaldi potom produkoval prvú polovicu štvrtej a zároveň poslednej série, s Armusom vracajúcim sa k produkcii s ex-partnerom zo "Streethawku," Bruceom Lansburym.

Každý kto mal niečo zo "seriálovým strojom" môže potvrdiť že sú to skvelé vozidlá, skutočné hviezdy (Hasselhoff stonal nad 'Daily Expressom' kde napísali, "je asi tak zábavný ako klát dreva v kučeravej parochni"), len vedenie z "Airwolfu," kontrastujúce železný pohľad Jan-Michael Vincenta a veselosť Ernesta Borgninea, extrovertného chlapíka prekonalo problém. V skutočnosti Edward Mulhare nemal veľmi vysokú mienku o seriály "Knight Rider," zo začiatku mu dával tak "tri týždne vysielania!" On stojí pri umierajúcom mužovi v tomto seriálovom hite.

Iba nováčikovia Hasselhoff a McPherson ktorí teoreticky odštartovali svoju kariéru, požadovali prepísať niektoré strany a vniesť do scenárov nejakú "ľudskosť" a dialógy. McPherson navrhla románik medzi ňou a Michaelom Knightom (Hasselhoff) ale sieť to zamietla. Hlavný producent Burton Armus bol sám bývalým policajtom, na svoj vrub si pripísal produkciu a scenáre seriálov "Streethawk" a Airwolf" a súhlasil s NBC. "Hovorilo sa o tom," povedal pre 'TV Guide,' "ale nefungovalo by to. Ten seriál je akčno/dobrodružný a vysiela sa o 8:00 . Ak by sme ho vysielali o 9:00 alebo 10:00 diváci by pravdepodobne pochopili!" "David má románik prakticky v každej časti!" rozčuľovala sa McPherson. "V mojej pošte od fanúšikov sa píše, 'Sme rozčúlený z vášho postavenia, vieme že milujete Michaela.'" Nakoniec McPherson sama odišla zo seriálu, idúc tou istou cestou ako ženy v 'chlapských' seriáloch ktoré mali problémi zo ženskými úlohami. Na rozdiel od nešťastných dievčat z "A-Teamu," McPherson by sa vrátila. Medzitým prevzala jej úlohu Rebecca Holden. Našťastie pre McPherson, na rozdiel od situácie v "A-Teame" mala hviezdu na svojej strane.

PODOBNOSŤ ZO SERIÁLOM "A-TEAM"
Zápletky seriálov "Knight Rider" a "A-Team" boli rozoberané ako dva najpopulárnejšie a najvplyvnejšie seriály 80-tych rokov pre mladých, ktoré sú veľmi podobné. Po desaťročí módneho rozmazávania pravdy a zla k odhaľovaniu komplexnejších problémov je svet opäť ochotný očakávať jednoduché rozriešenia a televízia a filmy 80-tych rokov sa vrátili k jasne definovaným bielym a čiernym klobúkom z béčkových westernov, tieto seriály sú priamymi predkami." Knight Rider," "A-Team" a všetky ich odnože sú súčasný osamelí tuláci a Robin Hoodovia, ale s modernými námetmi a kúzlom 80-tych rokov. Je to obyčajne krásna dcéra decentného, ťažko pracujúceho muža, ktorá hľadá pomoc v A-Teame. Podobne v seriály "Knight Rider" je bezmocným jedincom vždy mladá žena. Slečna v nebezpečí môže byť karieristkou, ale predsa len je ženou v nebezpečenstve, často s manželom, otcom alebo iným príbuzným. Zaujímavé je, že tradičná úloha matky sa v súčasnej zábave nevyskytuje.

Podstatný rozdiel medzi Cannellovým "A-Teamom" a Larsonovým "Knight Riderom" (a opäť sa na to zameral takmer každý kritik či už bol za alebo proti seriálu) je nápadná absencia humoru v seriály "Knight Rider." Knight Rider mal taký fenomenálny úspech, že je takmer nezmyselné kritizovať seriál ktorý bežal štyri roky, prekonal "Dallas," "Hardcastlea a McCormicka" (Cannellov seriál takmer iste prežil boj zo seriálom "Knight Rider" kvôli svojmu humornému obsahu),"To je vražda, napísala" (tento seriál ochromuje sledovanosť Spielbergových "Amazing Stories"), jeho produkcia sa skončila a napriek tomu bola známa iba jediná slabosť seriálu.

Spor medzi Michaelom a KITTom, skôr ako vzájomný obdiv by mal okoreniť zápletky a dialóg. Celý vzťah sa zakladá na priazni a neznášanlivosti medzi Michaelom a KITTom, či Michaelom a Devonom. Také vzťahy nechali mnoho iných seriálov excelovať vždy keď sklamal slabý dej - čoho dôkazom je Dr Smith a rozprávajúci robot z "Lost in Space," Ralph a Bill v "Greatest American Hero," "Magnum" a Higgins, Murdock a B. A. v "A-Team," Renko a Hill v "Hill Street Blues," dokonca Danielsova vlastná postava Dr Craig a nešťastný Erhlich v "St Elsewhere." Prchký šéfovia nemusia byť odporný - ako šéf Clifford v Larsonovom "McCloud," major Winchester v seriály "MASH" alebo Ed Asnerov "Lou Grant?"

Mulhare a McPherson chceli robiť viac než stáť bokom a bola tam zúfalá potreba vtipných dialógov ako v Cannellových seriáloch "Hardcastle a McCormick," "Hunter," "Riptide" a napriek tomu "Knight Rider" prekonal všetkých odporcov, všade prítomné personálne zmeny a prepísanie prvej série.

Rozhodnutie ísť týmto spôsobom bolo samozrejme zámerné, môže sa to týkať minulosti a prezentácie producenta R.A. Cinadera, ktorý si pripísal na vrub prvé epizódy. Cinader podobne ako mnohí iný seriálový režiséri, strávil veľa rokov v Jack Webb studios v Universal, kde mal prsty v takých ponurých akčných seriáloch ako "Emergency," "Dragnet" a "Adam 12." Časom Cinader opustil seriál "Knight Rider," charakter seriálu bol jasne definovaný a to vytiahlo dobré čísla proti "Dallasu". Umožnil seriálu dobré prežitie a odradil ďalších producentov meniť vzorec seriálu, ktorý očividne fungoval skvele.

[zdroj: www.knightriderarchive.com]

» NASPÄŤ «


HOME | NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY