THE INSIDER'S KNIGHT RIDER
FAKT A FIKCIA: V ZÁKULISÍ S COMPUTERIZOVANÝM AUTOM K.I.T.T.

NORA ZAMICHOV
ENTER MAGAZINE, NOVEMBER 1984


"Vyzerá to ako Darth Vaderova kúpeľňa," povie Michael keď si prvýkrát sadne do svojho nového auta.

Má pravdu, že je iné ako bežné automobily. Toto auto nazvané KITT (Knight Industries Two Thousand) nie je typický čierny Pontiac Trans Am. Jeho blikajúci, hovoriaci počítačový prístrojový panel zahŕňa funkcie akými sú automatická jazda, núdzové katapultovanie a röntgenové pozorovacie systémy. KITT môže preskočiť cez prekážky ako sú kamióny a vlaky a ísť rýchlosťou 300 míľ za hodinu. Tiež disponuje super-odolnou karosériou.

Väčšina vodičov je spokojných s AM/FM rádiom a klimatizáciou. Ale Michael Knight (David Hasselhoff) nie je obyčajný vodič. On a KITT bojuje zo silami zla na obrazovkách televízie NBC ako Knight Rider. Každý týždeň predvádza KITT svoje počítačové schopnosti. Ale mohlo by také superauto existovať?

Enter chcel oddeliť fakt od výmyslu. Takže sme zašli do zákulisia a hovorili s tvorcami seriálu Knight Rider a s počítačovými odborníkmi. Zistili sme aká technológia by umožňovala robiť autu všetky tie senzácie. A odhalili sme ako tvorcovia seriálu Knight Rider robia nemožné skutočnosťou.

K.I.T.T., SUPERAUTO MICHAELA KNIGHTA SKÁČE A HOVORÍ S POMOCOU PRIATEĽOV.
Prvotriedny tím kaskadérev, 12 rovnako vyzerajúcich áut a rôzne druhy kamerových trikov. Bez tejto Hollywoodskej pomoci by KITTove zázračné schopnosti nemohli nikdy existovať.

Napríklad: Takmer v každej epizóde seriálu Knight Rider, KITT preskočí cez príves alebo vlak a potom pristane späť na zemi. Ale mohlo by sa to skutočne stať?

"V aute KITTovej veľkosti nie je priestor pre prúdový motor dosť veľký na to aby mohol auto zdvihnúť do vzduchu," hovorí Dr. Jearl Walker, profesor fyziky na Clevelandskej štátnej univerzite. "A vôbec, ani auto ani vodič by neprežili dopad na zem." Ouch!

Ale tím kaskadérov robí niekoľko týchto skokov každý týždeň, hovorí Bob Ewing, jeden s producentov seriálu. Auto a vodič vždy prežije.

ŠPECIÁLNE UPRAVENÉ AUTO VYKONÁVA K.I.T.T.-OVE NEUVERITEĽNÉ SKOKY.
"Máme dve skokové autá," hovorí Ewing. Tieto autá sú na pohľad identické s KITTom, ale sú vyrobené z ľahkého skleneného vlákna a majú vysokovýkonné motory. Kaskadér ide týmto autom vysokou rýchlosťou k skrytej rampe. Rampa zdvihne auto do vzduchu, potom auto dopadne na ďalšiu skrytú rampu, zošikmenú pre bezpečné pristátie. Auto skáče cez skutočné vlaky a kamióny. Tieto triky sú načasované na zlomok sekundy, aby bolo isté že nikto nebude ohrozený.

"Nikdy sme nemali úraz," hovorí Ewing hrdo. Ak je trik príliš nebepečný, nerobíme ho."

Ako vodič prežije? Skokové autá môžu byť špeciálne postavené na prežitie skokov - ale prečo vodiča nevyhodí pri dopade von z auta? "To je jednoduché," hovorí Ewing. "Náš kaskadér je vnútri tohoto auta pripútaný."

Samozrejme, KITT niekedy dokonca nemá vodiča. Keď má Michael problémy, jednoducho zavolá svojho štvorkolesového partnera. KITT prepne na režim automatickej jazdy a ide zachraňovať.

Podľa Dr. Walkera funkcia automatickej jazdy nie je neuskutočniteľná. Lietadlá napríklad môžu používať "automatického pilota," ktorý používa radar a počítače pri navigácii k cieľu. Avšak lietadlo nemusí prechádzať križovatkami alebo budovami zatiaľ čo letí oblohou.

ČO BY OBNÁŠALO POSTAVIŤ COMPUTERIZOVANÉ AUTO AKO JE K.I.T.T.?
'ELEKTRONICKÉ KÚZLA' A VEĽKÚ HOTOVOSŤ, HOVORÍ EXPERT NA AUTOMATIKU.

"Potrebovali by ste konštrukciu veľkosti nákladného auta aby ste mohli umiestniť počítač dosť veľký na to aby robil KITTove rozhodnutia, zatiaľ čo automaticky jazdí okolo bloku budov," hovorí Dr. Walker. Či by ste zverili svoju bezpečnosť takému počítačovému programu je ďalšia otázka."

Štáb seriálu Knight Rider rieši tento problém použitím dvoch trikov pomocou ktorých to vyzerá že KITT jazdí sám. V niektorých scénach, vysvetľuje Bob Ewing, je KITT filmovaný tak, že nemôžete rozoznať, že v skutočnosti ho ťahá nákladné auto. V iných scénach kde by mohlo byť vlečné lano viditeľné, má KITT za sedadlom vodiča. Vodič je za operadlom sedadla ukrytý za tmavým sklom. Sklo funguje ako nepriehľadné zrkadlo. Vodič vidí von, ale kamera a diváci nemôžu vidieť vodiča. Z predu je sklo nepriehľadné.

Niektoré efekty sú jednoduché. KITT môže údajne dosiahnuť rýchlosť 300 míľ za hodinu (mph). Aby to vyzeralo že auto ide takou rýchlosťou, KITTovi tvorcovia natočia záber rýchlomeru zo zvyšujúcou sa rýchlosťou. Potom prejdú k záberu prudko zrýchľujúceho auta strácajúceho sa na konci cesty pri vysokej ale nie 300 míľovej rýchlosti.

"V skutočnosti myšlienka takého rýchleho auta nie je nemožná," hovorí Terry Thiel, elektronický inžinier Ford Motor Company. Koniec-koncov firemný automobilový závodníci často jazdia rýchlosťou až 160 mph. Ale zatiaľ čo rýchlosť 300 mph je možná, použitie bŕzd pri takej rýchlosti je iná vec.

POČÍTAČE NEMÔŽU JAZDIŤ NA DVOCH KOLESÁCH ALE VODIČI-KASKADÉRI ÁNO.
NBC sa chváli že KITT idúci rýchlosťou 70 mph, môže zastaviť do vzdialenosti 14 stôp. "To je trochu mimo z tohoto sveta," hovorí Thiel. "Auto ktoré ide takou rýchlosťou by nemohlo udržať pneumatiky na svojich kolesách ak by malo zastaviť tak náhle. To je podobné ako keby ste niekomu chytili tenisky pri behu - tenisky by zastavili ale osoba v nich by neprestala bežať."

Ale KITT sa nebojí zastavovania, alebo ohnutia predného nárazníka, guliek alebo prerážania múrov. Pretože karoséria auta je vyrobená zo superodolného materiálu. Také kovy skutočne existujú, ale žiadny nie je dosť ľahký na to aby sa mohol použiť v dnešných autách.

Štáb používa niektoré Holywoodske triky aby KITT vyzeral nezničiteľný. "Kedykoľvek vidíte niekoho ako sa pokúša rozbiť auto," hovorí Ewing, "používa kaučukové páčidlá a kladivá ktoré sa neškodne odrazia od auta. Keď niekto strieľa na auto, nie sú v zbrani náboje. Namiesto toho sa používajú malé nálože s trhavinou pripevnené na aute, tie vybuchnú mimo kameru prostredníctvom ovládacieho panelu. Tieto nálože uvoľnia iskry ktoré vyzerajú ako guľky odrážajúce sa od auta. Keď KITT prerazí cez stenu, tá stena je vyrobená z balzového dreva alebo iného materiálu cez ktorý je možné prejsť.

V seriály je tucet rovnako vyzerajúcich KITTov, ktoré sa používajú na tieto rôzne triky. "KITT prežije všetko," hovorí Ewing. "To iné autá zostanú rozbité."

KITT je tiež vybavený vlastnou osobnosťou. Tento hovoriaci počítač sa rozhnevá keď je Michael Knight v nebezpečenstve. Môže mať stroj skutočne pocity a osobnosť?

"Niekedy to vyzerá že počítač má svoj vlastný rozum - napríklad keď neviete ako pracuje," hovorí Margaret Dean, počítačová koordinátorka City College of New York (univerzita v New Yorku). "Ale počítač nemá emócie."

K.I.T.T.-OV HLAS: WILLAM DANIELS
KITT rozhodne má osobnosť. Tou osobnoťou je jeho hlas, ktorý je v skutočnosti hlasom herca Williame Danielsa. "Ja vidím KITT-a ako renesančného muža. Má zmysel pre morálne hodnoty a spravodlivosť," hovorí herec. Chcete vedieť prečo sa Daniels nemusí skrývať v kufry auta aby mohol hovoriť svoj text? Ide do štúdia a nahrá svoj hlas. Neskôr sa jeho text pridá do seriálu ako zvuková nahrávka.

Predsa však, napriek týmto zvláštnostiam, špeciálnym efektom a špičkovým trikom zostáva otázka: Mohlo by auto ako KITT skutočne existovať?

Niektorí počítačový experti si myslia že by ste mohli vytvoriť vozidlo s dnešnou technológiou, ktorá môže robiť niečo z toho čo dokáže KITT. Ale podľa expertov, také vozidlo by nevyzeralo ako uhladený čierny Trans Am. Musel by to byť obrovský kamión s plášťovaním zo super-silnej ocele, zosilnenými pneumatikami, mimoriadnymi tlmičmi nárazov a prúdovým motorom. To by nebolo veľmi pekné, ale dá sa to predstaviť.

"Väčšina KITTových funkcií sú práve elektronické schopnosti, ktoré môžu byť vyrobené alebo vyvinuté ak chcete utratiť peniaze," hovorí inžinier Fordu Terry Thiel. Teoreticky to je možné.

[zdroj: www.knightriderarchive.com]

» NASPÄŤ «


HOME | NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY