JACK GILL: KRÁĽ FILMOVÝCH KASKADÉROV

KNIGHT RIDER ANNUAL (UK), 1985


Ak existuje jedna vec, ktorú by David Hasselhoff rád robil, sú to neuveriteľné triky, ktoré robí Michael Knight za volantom KITTa. Nemohol by mať väčšiu radosť, keby mohol skákať cez rieky, kde sa zrútil most, alebo urobiť s autom 180° otočku.

Nebolo by ale veľmi múdre skúšať žiadny z nich. Pretože ak by sa Davidovi niečo stalo, znamenalo by to jeho vyradenie z nakrúcania na celé týždne a nakrúcanie seriálu Knight Rider by sa muselo zastaviť, kým by sa neuzdravil.

Muž zodpovedný za organizáciu niektorých týchto úžasných činov sa volá Jack Gill. Nemá Davidovu výšku 6 stôp, má priemernú postavu, je blonďák a opálený. Ale má oceľové nervy a je veľmi kreatívny, keď dôjde na nastavovanie, mechanické úpravy áut a prácu kaskadéra! Napriek tomu k práci koordinátora kaskadérov prišiel iba náhodou!

"Mojím snom bolo byť jedným z najlepších vodičov automobilov a motoriek. Nikdy som sa nezranil, zdalo sa, že mám talent dostať sa z problémov. Počas jedného závodu som sa zoznámil s filmovým producentom, ktorý povedal, že by bol rád keby som sa pripojil k tímu, ktorý pracoval na filme Burta Reynoldsa "Cannonball Run".

"Naozaj ma to bavilo, pretože sa to líšilo od toho, čím som si zarábal dovtedy. Zrazu som zistil že namiesto toho, aby som len riadil autá, musel som im prispôsobovať nastavenie a dokonca robiť poznámky ako dosiahnuť čo najlepšie výkony." Jeho talent si všimli čoskoro po dokončení filmu. Jack sa odsťahoval do Hollywoodu kde začal robiť všetky druhy kaskadérskych prác pre rôzne filmy a seriály ako "The Dukes of Hazzard" a "The Fall Guy". "Viete, že na 'Dukes' sme používali okolo 50 áut na každú sériu," smeje sa.

Práca s KITTom ale znamená oveľa viac opatrnosti. "Musel som prispôsobiť Trans Am, aby dosahoval určité výkony," hovorí. Napríklad som kompletne prestaval auto s mäkšou karosériou, takže sa pri dopade neohne. To bolo skutočne dôležité, pretože KITT nemôže byť poškodený. Nemôžeme dovoliť, aby bol nejako ohnutý. Aj keď používame v seriály asi troch KITTov, prežijú to celkom v pohode."

Toto všetko je nič proti trikom vyžadujúcim dokonalé načasovanie. "Asi najťažšie zo všetkého je vytvoriť dojem, že auto je zodpovedné za svoje konanie. Vytvoriť dojem, že automobil myslí nie je jednoduché."

Keď KITT jazdí sám, nepoužíva sa žiadne diaľkové ovládanie. "Je to jedna z najťažších vecí," hovorí Jack. "Vtedy ležím na podlahe auta a snažím sa riadiť. Vidím len cez malý otvor v operadle, ktorý som vyrobil. Pritom musím ísť rýchlosťou okolo 100 mph, opatrne točiť volantom a robiť 180 stupňové otočky. Niektorí ľudia tvrdia, že existuje špeciálna technika, ktorú na to používam, ale v skutočnosti je to len odhad. Toto by mohlo vystrašiť kameramanov!"

Je tu ešte jeden problém. "Keď chcem s KITTom zastaviť, auto musí zastaviť na špecifickom mieste, vedľa Davida, pri budove, atď. Z mojej polohy na podlahe nevidím kam idem, vidím iba dopredu. Takže sa musím snažiť a vykukujem cez bočné okno, tak aby ma nezachytila kamera. A to nie je jednoduché!"

Jack sa smeje na jednej príhode s Davidom. "Keď sa oženil vedel, že naňho bude čakať množstvo fanúšikov, ktorí by sa k nemu chceli dostať, preto ma požiadal, aby som bol jeden deň jeho šoférom. Pre zmenu musel David ležať na podlahe, aby ho fanúšikovia nezbadali. Ešte stále sa na tom smejeme!"

Fanúšikovia seriálu Knight Rider by určite chceli vedieť, ako KITT dokáže skákať na tak veľké vzdialenosti! Ide o tajomstvo, ktoré má Jack zapísané aj v obchodnom registri, špeciálne mechanické doplnky pre výskok auta do vzduchu.

"Používam rampu dlhú 30 stôp a vysokú približne 3 stopy. Po nej auto vyletí do vzduchu. Ale pod rampou je ešte vzduchový kompresor. Ako v rýchlosti vchádzam na rampu, vzduch tlačí auto hore a poskytuje väčšiu silu na zdvihnutie auta, než by sa dalo bežne dosiahnuť."

Ďalší trik, ktorý zmiatol fanúšikov bol, keď KITT plával [ep. Return to Cadiz]! "Robilo sme to použitím ponornej platformy s motorom," hovorí Jack. Musím priznať, že to vyzeralo veľmi dobre. Ale nemyslím si, že to budeme robiť znovu, pretože to bol dosť náročný trik.

Vzhľadom na to, že Jack začínal ako vodič, podstúpil dlhú cestu k miestu, ktoré má teraz, keď musí napr. skákať z budovy [Knightmares, A Good Knight's Work]. "Priznávam, že ma to desí. Začínal som z malých výšok a vypracoval som sa k väčším." "Najhoršia vec pri skákaní je vedieť, že keď skočím nejde to vziať späť! Mal som pristáť dolu na vzduchovom vankúši. Ale vždy je tam kopec ľudí a kričia ako šialený... a ako padám, premýšľam, 'niečo nesedí?' alebo 'neposunul niekto matrac?' Ale ťažko sa môžem vrátiť hore, je tak?"

Ak ste zvedavý či existuje niečo, čo by Jack nikdy nerobil... tak existuje! "Nebojoval by som zo žralokom v mori. Nemám strach v kontrolovanej situácii ako napr. v bazéne, ale v mori nikdy neviete čo sa za vami vynorí!"

Jack je dobrý v tom čo robí. Musí byť, pretože zranený bol len raz!

[zdroj: www.knightriderarchive.com]

» NASPÄŤ «


HOME | NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY