VZNIK NADÁCIE F.L.A.G.

KNIGHT RIDER ANNUAL (UK), 1984


Nadácia pre zákonnosť a ústavnosť: keď to takto prečítate, neznie to veľmi zaujímavo. Volajme ju FLAG [Foundation for Law and Government] a povedzme si o Michaelovi Knightovi a jeho aute nazývanom KITT a získate na vec úplne iný pohľad, kde je boj proti zločinu utajený a mimo predpisov. Pôvodne to nebolo zamýšľané takto, ale keby bol svet prechádzka ružovou záhradou, nebola by potrebná Nadácia.

Žiaľ svet taký nie je a preto nechal v kaši muža, ktorý to všetko dobre vedel, chcel zmeniť svet a pokúsil sa s tým niečo robiť. Ten muž bol Wilton Knight a jeho príbeh začína pred druhou svetovou vojnou.

Vynálezca, samouk, génius Wilton Knight nadobudol bohatstvo v oblasti letectva a automobilového designu, svoj prvý milión získal skôr než dovŕšil 22 rokov. Ale postupne bohatstvo mizlo, prostredníctvom krádeže za účasti bezcitných a bezohľadných obchodných nepriateľov, ktorý porušovali zákony a predsa sa im vyhli. Boli to udalosti, ktoré začali utvárať myslenie Wiltona Knighta: obvykle zločinec poruší zákon priamo, krádežou, alebo vraždou a vtedy príde polícia vyšetriť "porušenie pravidiel." Ale keď sa zločinec vyhol zákonu podvodom, alebo korupciou strážcov zákona, bola to nespravodlivosť proti ktorej bolo potrebné bojovať na inej úrovni.

So svojím posledným majetkom, ktorý jeho nepriatelia nedostali sa Wilton Knight rozhodol založiť Nadáciu pre zákonnosť a ústavnosť a uvedomil si, že touto aktivitou by mohol pomôcť riešiť nielen svoje problémy, ale tiež problémy iných, zapletených s podobnými podvodníkmi operujúcimi mimo zákona. Stalo sa tak v roku 1965 a Knight spravoval Nadáciu až do svojej smrti následkom rakoviny v roku 1982.

Riaditeľstvo FLAGu sa nachádza v južnej Californii, blízko Los Angeles aj keď filiálky má tiež v New Yorku, Washingtone, Chicagu atď. Práca nadácie je obmedzená na čisto zákonné záležitosti, bojuje na súdoch a za týmto účelom Wilton Knight ustanovil svojho starého priateľa z vojnových dní, Devona Milesa ako predsedu organizácie. Spolu s Milesom si vybral právnikov pre právne oddelenie FLAGu a bol to angličan Devon Miles, ktorý prevzal nadáciu po Knightovej smrti.

Syn poslanca Britského parlamentu Miles sa s Knightom prvýkrát stretol, keď mali obaja tajné poslanie počas druhej svetovej vojny. Jeho rodičia boli zabitý pri bombardovaní Londýna, Miles nakoniec začiatkom 50-tych rokov emigroval do Spojených štátov, získal štátne občianstvo a začal pracovať pre vládu. Táto práca mu umožnila nadviazať kontakty s ľuďmi zo C.I.A., najtemnejším oddelením vlády a obrovské skúsenosti a vedomosti z neho urobili ideálneho človeka na to, aby stál na čele všetkých oddelení FLAGu, právneho, administratívneho, vedeckého, či iných.

Krátko pred svojou smrťou si Wilton Knight s Milesom uvedomil, že samotná Nadácia nebola bez chýb, pre prílišnú snahu hrať podľa pravidiel, ak je to len možné, zatiaľ čo jeho protivníci ich ako obvykle ignorovali. Bola potrebná zmena plánu a koncom 70-tych rokov sa FLAG začal presúvať k novému konceptu, ktorý by umožnil bojovať so zločinom na rovnakej úrovni. Prvou fázou tohto konceptu bola výroba takmer nezničiteľného automobilu Knight Industries Two Thousand, alebo KITT s umelou inteligenciou a arzenálom nekonvenčných mechanických zariadení. Druhou časťou plánu bolo nájsť pre neho vodiča.

Michael Arthur Long bol tým mužom, narodený roku 1949 v Rene v Nevade, oficiálne "zabitý" v tom istom meste v roku 1982. Vo veku 20 rokov sa pripojil k zeleným baretom a robil vyzvedača vo Vietname. Pri úteku z vojenského zajateckého tábora si odniesol zranenia hlavy, ktoré si neskôr vyžiadali operáciu a implantovanie kovovej platničky do jeho lebky. Po vojne sa vrátil do Rena a nastúpil na policajné oddelenie, kde mal hodnosť poručíka. Potom nasledovala jedna noc na prípade, keď bol postrelený do hlavy svojou informátorkou a vyhlásený za mŕtveho.

Ale vďaka kovovej platničke a snahe Wiltona Knighta, ktorý ho našiel ležať na ceste, Michael Long nezomrel. V každom prípade nie celkom. Jeho tvár bola zmenená plastickou chirurgiou a dostal nové meno a totožnosť; Michael Knight. Pod tým všetkým je schovaná túžba po spravodlivosti, ktorú Long mal, odhodlanie pre ktoré si ho Wilton Knight vybral; ale Michael Knight je teraz muž bez minulosti, muž ktorý príde a odíde bez toho, aby niekto vedel prečo, alebo odkiaľ prichádza.

Skutočne málokto pozná jeho identitu: Wilton Knight je mŕtvy a Devon Miles s KITTom majú dobré dôvody, aby udržali toto tajomstvo. A jedinou ďalšou osobou je April Curtis, krásna, inteligentná, svetlovlasá počítačová a elektronická odborníčka, nedávno pridelená Nadáciou ako mechanička, aby udržiavala KITTa na úrovni posledného technického vývoja.

Spolu tvoria tím: Devon Miles, aristokratický správca so všetkými kontaktmi; April Curtis sa zaoberá vedeckými a technickými vecami; Michael Knight pracujúci v teréne využíva svoje schopnosti na získavanie informácií a vyšetrenie prípadu a nebojí sa stretnutia s ostrými chlapmi, ak to  situácia vyžaduje.

A samozrejme je tam jedinečné auto nazývané KITT. Auto, ktoré myslí, rozpráva a riadi sa samé.

Spolu tvoria malú časť Nadácie pre zákonnosť a ústavnosť, hoci veľmi dôležitú... ale tiež predstavujú dôležitú súčasť seriálu KNIGHT RIDER.

[zdroj: www.knightriderarchive.com]

» NASPÄŤ «


HOME | NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY