ODVÁŽNY MUŽ... MUŽ S AUTOM... ZRODILA SA HVIEZDA

BILL DAVIDSON
TV GUIDE, 25 JÚN 1983


Budete prekvapení, keď TV hviezda začne rozhovor s vami slovami, "Chcete počuť pravdu, alebo výplody tlačových hovorcov?" To je presne to, čo urobil David Hasselhoff, ktorý so svojou výškou 6 stôp a 4 palce pozerá dolu nápadne zelenými očami pod kučeravými tmavými vlasmi.

Hviezda seriálu Knight Rider potom pokračovala niekoľkými príkladmi na tému pravda vs tlačové informácie. "Prvá vec ktorú o mne napísali," zavrčal, "bola, že ma objavila Joyce Selznick, vyhľadávačka talentov, keď vošla do reštaurácie v Marina del Rey, kde som pracoval ako čašník. V skutočnosti mi s ňou niekto dohodol stretnutie v Paramount Studios. Myslím, že na mňa zabudla, pretože som na ňu čakal deväť hodín. Keď prišla vyzerala veľmi prísne s cigarou v ústach a prvé čo sa stalo bolo, že ma jej pes uhryzol do nohy. Kým som si na rane držal vreckovku, spýtala sa, 'Viete hrať?' Povedal som 'Áno.' Ona povedala, 'Ale hovno. Ale vyzeráte dobre, tak vás vezmem ako klienta'!"

Ďalším mýtom je prehlásenie v životopise NBC, že odišiel zo seriálu The Young and the Restless a hneď na druhý deň podpísal zmluvu na seriál Knight Rider, na čo vykríkol že musí mať strážneho anjela."

"Ďalšia sračka," povedal Hasselhoff. "V seriály The Young and the Restless som bol šesť rokov a bolo to najhoršie obdobie môjho života: otrávený z hrania Snappera Fostera; unavený z učenia 25 strán textu každý deň, znechutený z odmietnutia v áčkových seriáloch. Veľa som pil a rozhadzoval všetky peniaze čo som zarobil. Ale stále som hral v soap-opere."

Takto to bolo do marca 1982, keď Hasselhoffa pozvali na Soap World, festival v Las Vegas. "Bol som rád, že sa cez víkend dostanem do mesta hazardných hier," povedal Hasselhoff, "tak som do toho šiel. Dámy sa hemžili okolo môjho stánku a kričali 'ahoj Snapper.' Mnohé z nich dokonca nepoznali moje pravé meno, kým som im nedal autogram. Pýtali sa, 'David kto?'" Hasselhoff pokračuje: "Keď festival skončil, šiel som na lietadlo do L.A. Muž niekoľko sedadiel predo mnou sa na mňa pozeral. Nakoniec som svojmu susedovi, právnemu zástupcovi povedal, 'Kto je ten chlap čo na mňa pozerá?' Odpovedal, 'Ty ho nepoznáš?' To je Brandon Tartikoff, prezident NBC.' Povedal som si, 'ó chlapče.' Narovnal som si kravatu, upravil vlasy a chcel som ísť hovoriť s Tartikoffom, ale keď som vstal, rozsvietila sa signalizácia na zapnutie bezpečnostných pásov a letušky ma prinútili, aby som si sadol. Vleteli sme do búrky a to isté sa stalo ešte trikrát. Keď lietadlo pristálo na letisku v Burbanku, bežal som za Tartikoffom, ale už tam na neho čakala limuzína a odišla skôr, ako som k nemu mohol dobehnúť.

"Povedal som si, 'výborne, zase som to prešvihol.' Ale druhý deň som mal telefonát, aby som prišiel na casting NBC pre seriál Knight Rider. Až neskôr som zistil, že Tartikoff sa obrátil na svôjho spolusediaceho v lietadle, ktorý ma poznal zo zábavnej popoludňajšej show Fantasy a opýtal sa 'kto je ten chlap tam vzadu? Videl som ženy opúšťať hracie automaty, keď na neho striehli a teraz je zase v lietadle.' Ten chlapík mu povedal moje meno a tak som mal telefonát... Ale stále som prechádzal peklom a neistotou plus seriál The Young and the Restless, než som konečne dostal tú úlohu."

Čo sa týka Hollywoodskych legiend, Hasselhoffa teší, keď ich môže vyvrátiť. "V Knight Riderovi mám parťáka," hovorí, "je to auto - upravený computerizovaný Pontiac Trans-Am, nazývaný KITT, ktorý môže rozprávať, myslieť, letieť 50 stôp vzduchom, sám sa riadiť, zachytiť policajnú frekvenciu, katapultovať ma cez strechu, odtlačiť z cesty nákladiaky, preraziť steny 10-krát toľko ako generál Lee v The Dukes of Hazzard. Ale v jednej časti mal KITT jednoduchú úlohu, odtiahnuť auto mladej ženy, ktorá stála na okraji cesty. KITT sa pokazil pri odťahovaní a museli sme improvizovať. Všeobecne to nie je známe, ale auto dabuje skvelý Broadwayský herec William Daniels, ktorý hral Dr. Marka Craiga v seriály St Elsewhere. Keď auto nemohlo odtiahnuť iné vozidlo, Bill Daniels to musel povýšeneckým tónom vysvetliť, 'Nie som konštruovaný ako nejaký ťahač'."

So svojou chronickou úprimnosťou, Hasselhoff hovorí, "kto by mohol uveriť, že by NBC urobila seriál o chlapovi, ktorý cestuje riešiť zločiny v aute, ktoré rozpráva? To je ako 'Police Story s robotom R2-D2': ale tu sme stáli proti Dallasu v piatok večer. Dallas sme neporazili, ale získali sme solídny podiel sledovanosti: niekedy až 28 percent [priemerný podiel seriálu Knight Rider počas sezóny 1982-83 bol 25]. Žiadny iný seriál NBC sa neudržal na tomto mieste. V ratingoch TVQ, ktorá zisťuje ktoré seriály sa divákom páčia, sme v decembri boli na druhom mieste hneď za seriálom M*A*S*H. Je to zázrak."

Televízny kritici si mysleli, že to je zázrak tiež, pretože minulý rok bez výnimky seriály zotreli. Dokonca tvorca a výkonný producent seriálu Glen A. Larson bol občas v úžase. Larson sám seba považuje za odborníka na to, čo ľudia chcú. Larson tvrdí, "Ľudia nechceli ďalší seriál typu My Mother, the Car, alebo The Dukes of Hazzard. Toho už mali dosť. Tak sme vymysleli koncept moderného osamelého jazdca s chlapom, ktorý bojuje proti zlu, ale jazdí v neuveriteľnom aute namiesto strieborného koňa. Ale kto by tomu veril, ak by sme to robili s nadsázkou v štýle Seana Conneryho v Jamesovi Bondovi alebo Christophera Reevea v Supermanovi? Ak by sme išli týmto smerom, bolo by to smiešne. Problémom bolo 'Kde nájsť vhodného herca?' Vtedy sa dostal do hry David Hasselhoff. Bol totálne neúctivý. Prvýkrát keď s ním auto hovorilo sa začal smiať. Pridal aj svoje vlastné prejavy, napríklad hovoril autu kamoš a pleskol po ňom ako by to bol kôň. On je hlavným dôvodom prečo seriál funguje. Má v očiach šibalský záblesk, ktorý vám hovorí, 'Nemusíte tomu veriť, ale sadnite si a v každom prípade si to užite'."

Larson dodáva: "David nie je dokonalý. Stále má tie zlozvyky zo  soap-opery ako naťahovanie scén a naberá hviezdne maniere, ako potrebu väčšieho luxusnejšieho karavanu. Je taký vysoký, že musel skláňať hlavu kvôli nízkej streche na lacnejších modeloch. Tak sme mu nakoniec dali model super-deluxe."

Trvalo dlho než sa Hasselhoffove a Larsonove cesty skrížili. Kým Larson bol v 50-tych rokoch spevákom skupiny Four Preps a neskôr scenáristom a producentom v Universal Studios, Hasselhoff, syn viceprezidenta firmy Brink's Inc., dospieval na miestach ako Baltimore, Jacksonville a Atlanta. Seriózne začal hrať v Lyons Township High School v La Grange a celý nešťastný sa vyhýbal basketbalu napriek svojmu značnému vzrastu. Hovorí, "V tých časoch som vyzeral ako veľký vyziabnutý bocian. Povedal som im, že by som nemohol hrať basketbal, ale donútili ma skúsiť hrať za školský tím. Potom povedali, 'Máš pravdu. Ty nemôžeš hrať basketbal'."

Samozrejme maznáčik svojich rodičov [bol jediným synom medzi štyrmi dcérami] mohol striedať jednu hru za druhou na strednej škole a v divadelných skupinách. "Následkom toho," hovorí, "som skončil s takými hroznými známkami, že úspešný chlapec ktorého zlákalo javisko sa nemohol dostať na vysokú školu. Tak som šiel na Kalifornskú školu umenia [California Institute of the Arts vo Valencii] študovať herectvo."

Dostal sa do Los Angeles, kde pracoval ako čašník a ako priznáva, hral jednorazové úlohy v TV seriáloch. Prezrádza príbeh o svojej agentke. Hovorí, "Nepočul som o svojej agentke šesť mesiacov, tak som zavolal do jej kancelárie a spýtal som sa 'zomrela alebo čo?' Ukázalo sa že skutočne zomrela. Bol som tak bezvýznamný, že sa mi to nikto neobťažoval oznámiť."

Takto sa skončila Dvidova spolupráca s Joyce Selznick. Stále si ju váži. Zomrela približne pred dvoma rokmi. Ona mu vybavila úlohu Snappera Fostera v The Young and the Restless a tiež jednu z dvoch rolí v seriály Semi -Tough z produkcie NBC, ktorý trval len štyri týždne. V roku 1981 skúšal získať rolu v troch seriáloch, T.J. Hooker, Today's FBI a Strike Force. Nedostal rolu v žiadnom z nich. Len jeden zo seriálov prežil, pravdepodobne mal šťastie. Larson hovorí, "Nevenoval som Davidovi veľa pozornosti, keď mi ho poslali Tartikoffovi ľudia. Skúšal som jedného uchádzača za druhým a až na jeho výšku sa mi nezdal iný ako ostatný. Poslal som NBC nahrávku zo všetkých skúšok a odmietli každého uchádzača. Potom som sa na nahrávku pozrel ja. Davida v scéne oboznamovali s elektronickým autom. Výraz jeho tváre a intonácia hlasu boli perfektné: 'Vy žartujete.' To bolo to, čo som hľadal. Poslal som nahrávku späť do NBC a povedal 'A čo tento posledný?' Nakoniec so mnou súhlasili, aj keď už mali iného, vážnejšieho kandidáta."

A tak sa sa 30-ročný Hasselhoff stal Michaelom Knightom, bojovníkom proti zločinu v neuveriteľnom takmer ľudskom aute. Prečo seriál funguje? Larson hovorí, "Auto priahuje deti; akcia priťahuje mužov, korí sa nechcú pozerať na Dallas a David priťahuje ženy sledujúce Dallas, ktoré boli jeho fanynkami keď hral v seriály The Young and the Restless." Seriál je tak "demografický," že je na dnešnom TV trhu úspešný .

Následkom toho Hasselhoff zarába približne $ 15 000 za jednu epizódu a býva v unikátnom Hollywoodskom dome, preplneným hračkami, ktoré usilovne zbiera pre svoju snúbenicu, krásnu Cathrine Hickland z ukončenej soap-opery Texas.

Hasselhoff producentom život práve neuľahčuje. Bob Cinader mi neskôr povedal, "Príde a sťažuje sa, že auto má viac textu ako výborný herec Edward Mulhare, ktorý hrá Devona, Michaelovho šéfa. Čo môžeme robiť? Skutočne sme kvôli nemu veľa príbehov odklonili od auta -- ktoré chcel každopádne robiť Larson. Porušuje tiež mlčanlivosť čo sa týka špeciálnych efektov. Prezrádza naše triky novinárom."

To je bezpochyby fakt. Hasselhoff mi prezradil, "Používame štyri identické Trans Amy, nie jeden a keď kaskadéri robia 50-stopové skoky, auto sa niekedy prelomí na polovicu. Každé z áut má ochranný vonkajší plášť. Keď sa auto poškriabe, olúpu z neho vonkajší povrch ako šupku z cibule a vrstva pod ním vyzerá ako nová." Takáto neúcta k najmodernejším metódam nie je v iných akčných seriáloch známa, alebo je zakázaná.

Knight Rider je plánovaný na 20.00 hod. každú nedeľu na jeseň, ale NBC občas vážne uvažovalo o vysielaní v piatok ako konkurenciu seriálu CBS, The Dukes of Hazzard. Je fascinujúce uvažovať o tom aký vplyv by mala na TV ratingy vojna medzi autom z mesta a z vidieku. Hasselhoff sa nevyhýba tejto otázke. Úprimný ako vždy, presvedčivo tvrdí, "To by nebol žiadny boj. KITT je chytrejší. Okrem toho, naše scenáre sú lepšie."

Ale koho nie sú?

[zdroj: www.knightriderarchive.com]

» NASPÄŤ «


HOME | NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY