K.I.T.T. - AUTO A TRIKY

KNIGHT RIDER ANNUAL (UK), 1983


Otázka, ktorú si kladie každý fanúšik seriálu Knight Rider je, či by KITT mohol skutočne existovať? Odpoveď - čiastočne áno a čomukoľvek chcete veriť je skutočné. David Hasselhoff, ktorý hrá Michaela Knighta hovorí: "Keď začnete veriť v KITTa, tak niečo z toho možné je. Už existujú autá, ktoré majú až tridsať hovorených fráz, ktorými môžu dať pokyn vodičovi. Ale zrejme nie je na trhu nič s takým rozsahom vybavenia ako má KITT."

Nie je to však neuskutočniteľná myšlienka, keďže s našou vyspelou počítačovou technológiou by sa pravdepodobne dal navrhnúť aj komplikovanejší systém.

Producent seriálu hovorí: "Existujú autá, ktoré sú naozaj odolné voči guľkám, bombám a ktoré majú rôzne možnosti ako sa zbaviť prenasledovateľov. KITT je zo všetkým o krok ďalej."

Hlavným rysom automobilu Michaela Knighta je zrejme jeho hlas. Muž, ktorý je za neho zodpovedný je herec William Daniels. Je to on, kto robí KITTa tak ľudským. V skutočnosti je auto také slávne, že získalo svoj vlastný fanklub. "Z celého sveta prichádza pošta od ľudí, ktorí chcú vedieť koľko práce nám dajú triky a ako ich robíme," hovorí producent. "Sú nebezpečné a nemohli by sme ich robiť bez skúsených vodičov."

"Možno jeden z najlepších a najdokonalejších rikov sa odohrával v epizóde filmovanej v malom meste [A Nice, Indecent Little Town]. Ulice boli veľmi úzke a my sme v nich nakrúcali naháňačku. Robilo sa množstvo vecí ako napr. jazda na dvoch kolesách. Vodiči, ktorí to robili sú špeciálne trénovaní. Jedna vec je jazdiť niekde v poli, ale v zastavanej oblasti to chce profesionála."

Majú niekoľko vodičov-kaskadérov, ktorí pripravujú rôzne scény a na bezpečnosť kladú veľký dôraz . David robí niektoré veci sám, ale samozrejme mu nedovolia skutočne nebezpečné kúsky, pretože nehoda by znamenala zastavenie nakrúcania až do jeho uzdravenia.

Čo fanúšikovia skutočne milujú, sú KITTove skoky cez rieky, autá a iné prekážky. "Nie je v tom žiadny podvod," hovorí. "Jediné čo urobíme je, že nastavíme rampu po ktorej auto vyletí do vzduchu. Ale odkedy KITT vzlietne, je kompletne v rukách vodiča. Našťastie sme nikdy nemali žiadne úrazy."

Najkomplikovanejší trik bol, keď Michael išiel s KITTom za veľkým kamiónom [Hearts of Stone]. Musel skočiť z kamiónu späť do auta. Vyžadovalo to presné načasovanie a rýchlosť, pretože keby niečo nevyšlo, asi by sa to neskončilo dobre. Všetko však išlo ako po masle.

"V ďalšej scéne KITT prenasledoval malé lietadlo pozdĺž pristávacej dráhy a pokúsil sa zabrániť mu vzlietnuť [White Bird]. To znamená, že vodič musel vbehnúť lietadlu do cesty a preraziť mu chvost. Opäť bolo veľmi dôležité načasovanie, ale vyšlo to perfektne."

Na zvýšenie efektu niektorých scén ako je táto, používajú filmári viac hoci aj päť rôzne umiestnených kamier v strategických uhloch, aby zachytili KITTove najdramatickejšie akcie. Tie sú občas pre zvýraznenie efektu spomalené. Fanúšikovia seriálu si pravdepodobne pamätajú scénu, kde Michael Knight ide vysokou rýchlosťou po diaľnici a dôjde ku konfrontácii s obrovským kamiónom stojacim krížom cez cestu [Knight of the Phoenix]. Neobťažuje sa zastaviť, alebo ho obísť, použije Turbo Boost a preskočí cez neho.

"Je pár spôsobov, ktorými sa to dá urobiť. Je možné použiť skutočný kamión a postaviť na ňom kostru z balzového dreva. KITT by potom zašiel k rampe mimo záberu kamery a prerazil cez ľahké drevo. Ale pre zvýraznenie efektu by sme mohli postaviť presnú kópiu len strechy kamiónu. KITTa by bolo vidieť prichádzať k skutočnému kamiónu a potom by sme natočili ďalší záber, kde prerazí kostru, ktorú sme postavili. Kamery umiestnené na jednej strane kostry by nakrúcali celú akciu a po celkovej úprave by vznikol dojem, že Michael Knight prerazil kamión!"

Čo sa týka KITTovej palubnej dosky s počítačovou technológiou, bola vytvorená falošná prístrojová doska, ako aj doska v samotnom aute. Pozoruhodné je, že funkcia ktorá by mohla byť uskutočniteľná, katapultovacie sedadlo, nie je možná. Strecha by sa mohla otvárať, ale katapultovanie spočíva v trikovom filmovaní.

Neuveriteľné je, že na aute používanom v seriály nevidíme žiadne škrabance, napriek všetkým obdivuhodným kúskom. "Máme niekoľko rovnakých áut pre prípad problémov. Taktiež keby sme chceli filmovať niekoľko scén v jednom dni na rôznych miestach, tak budeme používať dve autá. Sú neustále udržiavané a opravované."

A pokiaľ ide o tie krásne 180 stupňové otočky... tie sú skutočné. Každý z vodičov pracujúcich na tomto seriály to dokáže!

Len pre prípad, že sa zaujímate koľko by stála kúpa automobilu akým je KITT, ak by ho bolo možné niekedy kúpiť... odpoveď znie - nejaký ten milión dolárov!

[zdroj: www.knightriderarchive.com]

» NASPÄŤ «


HOME | NEWS | O SERIÁLI | K.I.T.T. | K.A.R.R. | OBSADENIE | FOTOGALÉRIA
EPIZÓDY | ČLÁNKY | FAQ | MULTIMÉDIÁ | CHRONOLÓGIA | GAMES
| DVD & VHS
SCENÁRE | TRIVIA | HLÁŠKY | ČO AK?
| NEZROVNALOSTI | SPINOFFS | ODKAZY